Na Ukrajine situácia neutícha a podľa dostupných informácií sa malo Rusko dostať do Kyjeva, kde boli zachytené vrtuľníky a ďalšie výbuchy v severnej časti mesta. Prezidentke SE Zuzane Čaputovej volal ukrajinský prezident Zelenskyj s prosbou o pomoc.

Rusko sa malo podľa informácií DailyMail dostať do Kyjeva, keďže boli v severnej časti mesta zachytené ďalšie vrtuľníky, ako aj výbuchy. Na cestách sa tvoria zápchy a mnohí opúšťajú svoje domovy a utekajú smerom na západ. Cieľom ruského útoku majú byť letecké základne, protivzdušná obrana, pohraničné hliadky a kontrolné stanovištia.

Ukrajina hlási mnohé obete na životoch, ktoré sa zatiaľ rátajú na desiatky.Ďalšie výbuchy a útoky boli hlásené aj v piatok v skorých ranných hodinách a ľudia sa opäť prebudili na hukot sirén. Rusko sa snaží obsadiť strategické miesta v Kyjeve. Ukrajinsý prezident Zelenskyj telefonoval Zuzane Čaputovej, na ktorú sa obrátil s prosbou o pomoc: „Volal mi práve prezident Volodymyr Zelenskyj. Jeho prvé slová boli „Zuzana, bombardujú nás, zahynulo veľa vojakov aj civilistov.“ Požiadal nás o podporu Ukrajiny, najmä v podobe tvrdých sankcií voči Rusku a o materiálnu pomoc v krízovej situácii,“ zverejnila prezidentka SR.

Čaputová Ukrajinu ubezpečila, že sa od nás pomoci dočkajú. „Uistila som ho, že vedenie Ukrajiny aj jej obyvatelia majú v nás suseda, na ktorého sa môžu spoľahnúť nielen v dobrých časoch, ale aj teraz, v čase najvyššej núdze. Suseda, ktorý im poskytne pomoc, aby zvládli najťažšiu situáciu, v akej sa krajina môže ocitnúť. Všetci si želáme mier, a prezident Zelenskyj zo všetkých najviac, napriek tomu sú dnes nútení brániť vlastné životy a suverenitu pred agresorom, ktorý prekročil všetky ľudské hranice a stratil aj posledné zábrany,“ dodala.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

 

Zdroj: dailymaiol.co.uk, FB/Zuzana Čaputová │ Foto: YT/Guardian News