Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 naďalej polarizuje spoločnosť, pričom sa občania rozdeľujú do rôznych kategórií. Nikto by si pred rokom nepomyslel, že sa Slováci budú deliť na tzv. OTP ( očkovaných, testovaných a prekonali koronavírus). Saskári však chceli poznať viac detailov o vakcinácií v krajine, v dôsledku čoho si objednali prieskum.

Koaličná strana SaS sa obrátila na agentúru AKO, od ktorej si objednala exkluzívny prieskum v spojitosti s očkovaním a opatreniami proti ochoreniu COVID-19. Uskutočnený bol od 21. do 26. júla na vzorke 1 000 respondentov, čiže zachytáva obdobie pred spustením očkovacej lotérie.

O výsledkoch prieskumu informovala predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková. Ukázalo sa, že viac sa očkujú ženy ako muži, pričom vakcinácií dôverujú predovšetkým vysokoškolsky vzdelaní občania. Najnižšia zaočkovanosť je v Prešovskom a Banskobystrickom kraji a najvyššia je evidovaná v Bratislavskom kraji.

Prieskum sa zaoberal aj dôvodmi, prečo sa ľudia nechcú zaočkovať. Išlo hlavne o rýchlosť vyvinutia vakcín, vedľajšie účinky, no niektorí hovorili aj o zdravotných prekážkach. Mnohí respondenti sa taktiež vyjadrili, že sú zdraví a vakcínu nepotrebujú. ,,Z obáv vyplýva, že veľkým problémom je zlá informovanosť alebo neinformovanosť. Zdá sa, že mnohí nevedia, že vakcíny sa vyvíjajú dlho, že podľa odborníkov nehrozia dlhodobé efekty vakcíny, pretože vakcína sa krátko po podaní z tela vylúči a aktivuje len imunitný systém,“ uviedla poslankyňa na tlačovej konferencií.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: YT/HNtelevízia  |  Foto: YT/HNtelevízia, FB/SaS