Výskumníci z Illinoiskej Univerzity v Chicagu nedávno skúmali účinky tohto druhu diéty. Táto forma chudnutia sa tiež laicky nazýva 16:8. Je to vôbec prvýkrát, čo sa takzvaná „hladovková diéta“ testovala.

Najdôležitejšie zistenie je, že táto forma chudnutia je podľa odborníkov dlhodobo udržateľná. Výhody tohto načasovaného stravovania sú strata váhy, zníženie krvného tlaku a dokonca aj hladiny cholesterolu. Ide o takzvanú 16:8 diétu. Funguje to tak, že sa stravujete len v priebehu 8 hodín denne. Zvyšných 16 hodín by človek nemal jesť a piť len čistú vodu.

Skupina odborníkov testovala účinky na 23 obéznych ľuďoch. Od 10.00 hod. ráno až do 18.00 hod. mohli jesť akékoľvek množstvo potravín podľa vlastného výberu. Zvyšných 16 hodín pili len čistú vodu. Celý výskum prebehol za 12 týždňov. Výsledky prekvapili aj samotných vedcov. Vzorka ľudí stratila 3 % tuku, znížil sa krvný tlak a zlepšil sa aj cholesterol. Iniciátori výskumu však dodávajú, že aj keď je táto forma chudnutia pomerne účinná, ešte nebola porovnávaná so všetkými alternatívami a preto sa nedá označiť za najlepšiu.

Zdroj: zive.sk | Foto: pixabay.com