Vláda v stredu definitívne schválila novelu zákona, ktorú navrhla ministerka vnútra Denisa Saková. Deti do 15 rokov budú mať už čoskoro svoje vlastné občianske preukazy. Poznačte si dôležité detaily!

Vláda SR schválila na stredajšom rokovaní novelu zákona z dielne ministerky vnútra Denisy Sakovej. Deti do 15 rokov budú mať svoje občianske preukazy, pričom hlavným dôvodom je súčasná elektronizácia zdravotníctva. Vláda predpokladá, že do 31. decembra 2021 bude mať nový preukaz s čipom každý občan Slovenskej republiky a tento bude využívaný aj pri prístupe k záznamom z elektronickej zdravotnej knižky.

Deti do 15 rokov tak definitívne dostanú občianske preukazy, pričom dôležité sú najmä tieto informácie:

  • občianske preukazy detí budú bez podpisu a bez fotografie držiteľa
  • občianske preukazy budú poslané automaticky po narodení občana, pri udelení štátneho občianstva osobe do 15 rokov, osobe mladšej ako 15 rokov pri prihlásení na trvalý pobyt na našom území, ako aj všetkým deťom, ktoré zatiaľ nemajú 15 rokov – preukaz bude zaslaný na adresu pobytu uvedenú v RFO (nie je nutné dostaviť sa na políciu)
  • občiansky preukaz pre deti sa vydáva s platnosťou na 15 rokov
  • nový zákon o občianskych preukazoch by mal byť účinný od 1. decembra 2019

V prípade záujmu môžu rodičia požiadať o vydanie občianskeho preukazu pre deti aj s fotografiou. Tento však bude mať vzhľadom k meniacim sa proporciám tváre platnosť len 2 roky pri deťoch do 6 rokov a 5 rokov pri deťoch od 6 do 15 rokov. Poplatok pri takomto občianskom preukaze bude 4,5 eura.

Polícia zároveň pošle občianske preukazy s čipom a bez fotky aj občanom starším ako 60 rokov, aby ich odbremenila od osobného vybavovania na úradoch. Ministerstvo vnútra odhaduje, že do roku 2021 pošle spolu približne 900-tisíc dokladov pre deti do 15 rokov a 500-tisíc dokladov pre starších občanov.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: minv.sk, TV Markíza │ Foto: Pixabay, Depositphotos