Vláda počas svojho rokovania 5. februára hlasovala aj o návrhu zákona, ktorý mal za cieľ eliminovať doplatky za lieky pre najzraniteľnejšie skupiny obyvateľov. Návrh zákona prišiel z dielne Sme rodina, ktorá mala tento bod vo svojom volebnom programe.

S plánom zrušiť doplatky za lieky pre niektoré skupiny obyvateľstva pritom prišla strana už pred pár mesiacmi, keď avízovali očakávanú zmenu. Na piatkovom rokovaní vlády začiatkom februára návrh zákona napokon prešiel s podporou koalície, no aj opozície.  Predseda strany aj parlamentu Boris Kollár na tlačovej besede poďakoval všetkým politikom za podporu.

Zrušenie doplatkov za lieky sa pritom bude týkať najohrozenejších skupín obyvateľov. Pôjde o deti do 6 rokov bez ohľadu na príjmy rodičov a rovnako sa bude zákon týkať aj ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím, pričom doplatky sa zrušia nielen na lieky, ale aj na zdravotné pomôcky či dietetické potraviny. Platiť bude aj pre sociálne najslabších seniorov s nízkym dôchodkom, kedy sa výška doplatku určí s ohľadom na výšku príjmu, a teda do výšky najlacnejšieho zameniteľného lieku. Nulový limit sa bude dať uplatniť už priamo v lekárni pri platbe a obyvatelia nebudú musieť čakať na spätné vrátenie doplatku z poisťovne. Zmena zákona začne platiť od 1. apríla 2021 a v praxi bude platná okamžite pre deti do 6 rokov, kým pre osoby so ZŤP od 1. januára 2022.

Náklady vzniknuté týmto opatrením budú hradené zo štátneho rozpočtu, pričom pôjde o približne 37,5 milióna eur ročne. Benefit by sa mal dotknúť až milióna obyvateľov a 90 % dôchodcov. Boris Kollár by chcel v budúcnosti pokračovať aj v naplnení sľubu exekučnej amnestie a výstavby štátnych nájomných bytov. Rovnako by chcel zrušiť doplatky vo viacerých skupinách liečiv, no momentálne v čase pandémie považuje aj tento krok za víťazstvo.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: nrsr.sk │ Foto: FB/Sme rodina, YT/Televízia Turiec