SCHVÁLENÉ! Vláda zrušila doplatky za lieky pre týchto Slovákov!

Dátum:

Vláda počas svojho rokovania 5. februára hlasovala aj o návrhu zákona, ktorý mal za cieľ eliminovať doplatky za lieky pre najzraniteľnejšie skupiny obyvateľov. Návrh zákona prišiel z dielne Sme rodina, ktorá mala tento bod vo svojom volebnom programe.

S plánom zrušiť doplatky za lieky pre niektoré skupiny obyvateľstva pritom prišla strana už pred pár mesiacmi, keď avízovali očakávanú zmenu. Na piatkovom rokovaní vlády začiatkom februára návrh zákona napokon prešiel s podporou koalície, no aj opozície.  Predseda strany aj parlamentu Boris Kollár na tlačovej besede poďakoval všetkým politikom za podporu.

Zrušenie doplatkov za lieky sa pritom bude týkať najohrozenejších skupín obyvateľov. Pôjde o deti do 6 rokov bez ohľadu na príjmy rodičov a rovnako sa bude zákon týkať aj ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím, pričom doplatky sa zrušia nielen na lieky, ale aj na zdravotné pomôcky či dietetické potraviny. Platiť bude aj pre sociálne najslabších seniorov s nízkym dôchodkom, kedy sa výška doplatku určí s ohľadom na výšku príjmu, a teda do výšky najlacnejšieho zameniteľného lieku. Nulový limit sa bude dať uplatniť už priamo v lekárni pri platbe a obyvatelia nebudú musieť čakať na spätné vrátenie doplatku z poisťovne. Zmena zákona začne platiť od 1. apríla 2021 a v praxi bude platná okamžite pre deti do 6 rokov, kým pre osoby so ZŤP od 1. januára 2022.

Náklady vzniknuté týmto opatrením budú hradené zo štátneho rozpočtu, pričom pôjde o približne 37,5 milióna eur ročne. Benefit by sa mal dotknúť až milióna obyvateľov a 90 % dôchodcov. Boris Kollár by chcel v budúcnosti pokračovať aj v naplnení sľubu exekučnej amnestie a výstavby štátnych nájomných bytov. Rovnako by chcel zrušiť doplatky vo viacerých skupinách liečiv, no momentálne v čase pandémie považuje aj tento krok za víťazstvo.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: nrsr.sk │ Foto: FB/Sme rodina, YT/Televízia Turiec

Retro
Prináša čitateľom témy, ktoré hýbu Slovenskom. Zbiera pre vás čerstvé novinky,, udalosti a zaujímavosti.

Zdieľať článok

Populárne články

Viac takýchto článkov
Podobné články

Neuveriteľná premena exfarmárky: Po 2 rokoch od šou je na nepoznanie!

Prostredníctvom reality šou Farma spoznali diváci už množstvo výrazných...

Fatálna nehoda autobusu a kamióna: Polícia hlási ťažko zranené osoby!

Stredajšie ráno sa začalo na slovenských cestách fatálnou dopravnou...

Fantastická premena Katky Koščovej: S novou postavou vyzerá božsky!

Katka Koščová sa v roku 2004 stala víťazkou prvej série...

Richard Sulík to natrel Matovičovi: Po roku má byť štátna kasa v…!

Zdá sa, že ďalšia koaličná kríza je na spadnutie....