Maroš Šefčovič sa počas celého predvolebného boja ohradzoval so slovami, že na jeho prezidentskú kampaň nebolo minutých toľko finančných prostriedkov ako u Zuzany Čaputovej. Po najnovšom zistení je však pri pohľade na jeho transparentný účet ale všetko inak!

Zuzana Čaputová je od začiatku volieb kritizovaná za mimoriadne drahú predvolebnú kampaň, ktorá sa vyšplhala na státisíce eur. Tento argument používali v diskusiách často jej protivníci a výnimkou nebol ani kandidát Maroš Šefčovič. Aj počas posledného rozhovoru na TV Markíza sa ohradil so slovami, že jeho kampaň nestála toľko, ako tá od jeho protikandidátky. Po dnešnom dni sa ale všetko “zázračne” zmenilo a na transparentný účet nadstraníckeho kandidáta Šefčoviča prišlo v dvoch platbách spolu 230-tisíc eur od strany Smer-SD. Obrovská suma cinkla na účte Šefčoviča len deň pred volebným moratóriom, a tak mnohých zaujímalo, kedy chce stihnúť kandidát na prezidenta tieto nemalé peniaze minúť.

Od jeho hovorkyne Renáty Goldírovej ale prišla ešte šokujúcejšia odpoveď: “Peniaze, na ktoré sa pýtate, budú použité na zaplatenie faktúr za našu kampaň. Všetky transakcie budú zverejnené na našom transparentnom účte,” uviedla pre Topky. K situácii sa vyjadril aj samotný Šefčovič: “Aby som aj ja mohol dostatočne informovať o svojom programe, potreboval som rozšíriť svoju kampaň. Pôvodne som plánoval požiadať o ďalšie zdroje svojich priateľov a podporovateľov. Avšak po tom, ako začali médiá, ale aj Transparency International Slovensko agresívne kontaktovať jednotlivých mojich darcov, rozhodol som sa ich chrániť. Preto som požiadal stranu Smer-SD, aby mi na kampaň prispela. Za podporu jej ďakujem,” znie jeho oficiálne stanovisko na Facebooku.

Ostáva však stále viacero zvláštnych skutočností:

  • Maroš Šefčovič vedel, že jeho kampaň bude stáť viac ako až doposiaľ prezentoval. Využíval totiž služby osôb a agentúr, ktoré plánuje zaplatiť v najbližších dňoch z financií, ktoré mu poslala strana Smer-SD. Kým Čaputová prijala na kampaň na transparentnom účte približne 590-tisíc eur, Šefčovič prijal spolu s darom od Smeru približne 500-tisíc eur.
  • Keďže obrovská suma mu pribudla na účet až dnes, pár hodín pred moratóriom, vyhol sa akýmkoľvek otázkam ohľadne financovania zo strany Smer či iných osôb počas predvolebných diskusií.
  • Šefčovič podľa svojich slov zrejme veril, že ak by sa o jeho štedrých darcov nezaujímali médiá, podarilo by sa mu nazbierať gigantickú sumu 230-tisíc eur za pár dní. V januári mu pritom pribudlo za celý mesiac na účet len 40-tisíc eur, vo februári 177-tisíc a v marci (bez vkladu Smeru) len 50-tisíc.
  • Ak ide o nadstraníckeho kandidáta, ktorý sa dištancuje od akejkoľvek strany, prečo sa rozhodol požiadať o takúto záväznú pomoc práve Smer?
Šefčovič prijal pár hodín pred moratóriom 230-tisíc eur od strany Smer-SD

Zdroj: dennikn.sk, transparentneucty.sk, topky.sk │ Foto: YouTube