Je tomu len zopár hodín, čo Slovensko oficiálne spoznalo svoju novú prezidentku, ktorou sa stala Zuzana Čaputová. Nezávislá kandidátka a matka dvoch dcér porazila vo voľbách 2019 také politické mená ako Maroš Šefčovič, Béla Bugár, Štefan Harabin či Marián Kotleba. 

Zuzana Čaputová (45), právnička, občianska aktivistka a bývalá podpredsedníčka mimoparlamentnej liberálnej strany Progresívne Slovensko, sa stala prvou ženou, ktorá získala post prezidentky Slovenskej republiky. V poradí piata hlava štátu bude inaugurovaná zrejme 15. júna 2019, kedy končí mandát súčasnému prezidentovi Andrejovi Kiskovi.

Víťazka prezidentských volieb získala v hlasovaní podporu 58,38 % voličov, pričom Maroša Šefčoviča volilo 41,61 % Slovákov. K výsledku volieb sa okrem iných stihol vyjadriť aj aktuálne prezident, predseda vlády či oponent Zuzany Čaputovej, Maroš Šefčovič. Po výsledkoch volieb protikandidátke zablahoželal, pričom verejne poďakoval všetkým svojim voličom za ich hlasy.

“Blahoželám pani Zuzane Čaputovej k zvoleniu za prezidentku Slovenskej republiky. Vám, milí priatelia, chcem čo najsrdečnejšie poďakovať za každý hlas v druhom kole prezidentských volieb. Posledné dva mesiace boli najnáročnejšími, ale zároveň najúžasnejšími v mojom živote. Toľko podpory, žičlivosti a múdrosti ľudí, s ktorými som sa stretol počas ciest po Slovensku, mi navždy zostane vrytých v pamäti, aj v srdci. Ďakujem Vám,” napísal na sociálnej sieti Šefčovič.

Andrej Kiska

“Ukázali sme, akú chceme krajinu – slušnú a spravodlivú. Zvolili sme si prezidentku, ktorá symbolizuje nádej a ktorú nám budú závidieť aj v zahraničí. Zuzane Čaputovej som dnes prišiel zagratulovať priamo do volebného štábu. S radosťou som ju objal. Bol to jej večer a ja urobím všetko pre to, aby sa mohla bez problémov zhostiť funkcie prezidentky. Sme na dobrej ceste. Potrebujeme vrátiť dôveru ľudí v štát. Spravím všetko, čo je v mojich silách, aby bola aj nová vláda slušná a spravodlivá,” napísal na sociálnej sieti Andrej Kiska.

Peter Pellegrini

K výsledkom volieb sa o čosi zdržanlivejšie vyjadril aj Peter Pellegrini, ktorý zagratuloval novej prezidentke štátu: “Úprimne gratulujem víťazke prezidentských volieb pani Zuzane Čaputovej. Verím v konštruktívnu spoluprácu pri riešení problémov Slovenska.”

Boris Kollár

O slovo sa v tejto situácii prihlásil aj predseda strany Sme rodina, Boris Kollár. “Chcel by som pogratulovať novej prezidentke Zuzane Čaputovej. Veľa ľudi do nej dnes vkladá nádeje, veľa ľudí má aj pochybnosti a ja chcem veriť, že aj po 5 rokoch, keď to nebudú už len nádeje alebo veta ‘uveril som jej po 5-mesačnej kampani,’ že to už budú reálne činy, politika pre všetkých Slovákov bez rozdielu na politickú orientáciu, na farbu pleti, na národnosť či na pohľad konzervatívny svet/liberálny svet. Že si ľudia budú môcť povedať: ‘Mali sme dobrú prezidentku a k tomu jej držím palce. Tak nech je naša prvá prezidentka prezidentom pre všetkých. GRATULUJEM, ZUZANA.”

Zdroj: Facebook