Slovnaft cup má právo hrať aktuálne už niekoľko stoviek klubov a rok čo rok si tak aj rýdzi amatéri zahrajú proti najlepším klubom na Slovensku. Často to dopadne divokým výsledkom, no mnohí si pochvaľujú, že je to úžasné, ak si nejakí chlapíci z dedinky môžu zahrať trebárs proti Žiline alebo Slovanu.

Do záverečných kôl sa ale amatéri dostávajú len sporadicky. Veľkú senzáciu spôsobila koncom októbra Devínska Nová Ves hrajúca 5. ligu Bratislava vyradením Trenčína, ktorý bol v tom čase na 2. mieste Niké ligy. To bola azda najväčšia senzácia histórie slovenského pohára.

Aktuálne je v hre posledných desať klubov, keďže Trnava a Slovan pre európske povinnosti neodohrali proti Košiciam, resp. Žiline svoje osemfinálové duely. Každopádne, aj ich súperi sú ligistami, rovnako ako všetci účastníci štvrťfinále. Až na jedného.

V hre je stále ŠK Odeva Lipany, zvláštny to celok. Za ostatné dsaťročie si klub dvakrát zahral 2. ligu, no vždy hneď vypadol, inak je stabilným účastníkom 3. ligy. V pohári ale vždy dokáže bojovať, veď za ostatných desať rokov nikdy Lipany nevypadli s iným klubom ako s ligovým. V tejto sezóne už vyradili štyroch súperov, vrátane druholigových tímov z Myjavy a Dolného Kubína.

A šťastie sa pri žrebe na Lipany zase trošku usmialo. O historický postup do semifinále sa totižto stretnú Lipany doma so Skalicou. Tá je, dá sa povedať, spoločne s Michalovcami asi najhrateľnejším súperom, hoci stále favoritom zápasu. To si uvedomuje aj tréner Lipian.

„Keď sme sa dostali až sem, chceme viac. Chceme sa dostať do semifinále. Pre mesto a klub by to bolo niečo neuveriteľné. Ideme si za tým,“ pre Sportnet po štvrťfinálovom žrebe vyhlásil tréner ŠK Odeva Lipany Štefan Mihalík.

„Keď sme v minulom kole dostali Myjavu, hovoril som si, že ak nás má niekto vyradiť, nech je to Slovan alebo Trnava. Preto som chlapcom povedal, že ideme vyhrať. A podarilo sa. Teraz som čakal, že dostaneme slávny celok. No nestalo sa. A tak musíme zas vyhrať. Beriem to ako signál zvrchu. Ďalšiu šancu,“ prezradil Mihalík. „Je to pre nás rozprávka, ktorá nechceme, aby skončila. Z celého srdca si prajem, aby sme ešte jeden krôčik spravili. Bola by to senzácia,“ dodal.

Žreb štvrťfinále Slovnaft Cupu

    • FK DAC 1904 Dunajská Streda – MFK Ružomberok
    • ŠK Odeva Lipany – MFK Skalica
    • ŠK Slovan Bratislava / MŠK Žilina – FK Železiarne Podbrezová
    • MFK Zemplín Michalovce – FC Košice / Spartak Trnava

Zdroj: Sportnet | Foto: YouTube/Vranovské Novinky