Vyhliadky meteorológov na zmenu počasia sa predsa potvrdili. O výdatné zrážky na našom území sa postará tlaková níž, ktorá sa bude počas stredy 16. mája, ale i štvrtka 17. mája presúvať z Maďarska ponad Východné Karpaty až nad východné Poľsko.

Podľa portálu imeteo.sk k nám prinesie výdatné zrážky a na východnom Slovensku spadne až do 80 mm. Pršať na východnom Slovensku začalo už zrána. Zrážky postupne pribúdajú a rozšíria sa na viacero miest. Narastať bude aj ich intenzita.

“Počas stredy 16. mája bude pršať najmä na východe územia. Tlaková níž  sa v priebehu dňa presunie viac na sever a výdatný dážď sa postupne očakáva aj na severe Slovenska. Vo štvrtok 17. mája nás čaká podobné počasie. Stred tlakovej níže sa už bude nachádzať nad východným Poľskom a na mnohých miestach Slovenska (už nie len na východe) opäť očakávame početné zrážky,” informovalo imeteo.sk.

Ako píše imeteo.sk, vyššie úhrny zrážok sa očakávajú ako v stredu, tak i vo štvrtok. “Celkovo za tieto dni spadne najmenej zrážok na juhu a juhozápade územia, zväčša od 5 do 10 mm. Na východe to bude od 5 do 20 mm, no krajný východ môže obdržať 20 až 40 mm, ojedinele až do 80 mm zrážok,” dodáva imeteo.sk.

Zrážky však tak skoro neustanú. Pršať bude i počas piatku 18. mája a soboty 19. mája. Ich typ sa podľa informácií meteorológov postupne zmení z trvalých na konvektívne, čo znamená, že nebudú už veľkoplošné.

 

V súvislosti s výdatnými zrážkami vydal Slovenský Hydrometeorologický ústav (SHMÚ) výstrahu 1. a 2. stupňa pred dažďom. Tie platia pre Prešovský a Košický kraj od 16.5.2018 09:15 do 17.5.2018 06:00. V týchto okresoch sa očakáva ojedinele výskyt dažďa s úhrnom zrážok od 35-80 mm.

“Tento úhrn zrážok predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerné 
a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká,” informoval SHMÚ.

zdroj: ReproFoto shmu.sk

Zdroj/Foto: imeteo.sk, shmu.sk | Video: YouTube | Ilustračné foto: pixabay.com