Pred pár dňami sa na verejnosť dostali závažné informácie o činnosti na Najvyššom súde, ktoré už približne rok preveruje polícia a NAKA. Náhodné prideľovanie spisov cez elektronickú podateľňu pravdepodobne nebolo vždy celkom náhodné…

Médiami prebehla v poslednom období mimoriadne závažná kauza z Najvyššieho súdu. Spisy mali byť podľa zákona senátom na súde prideľované náhodne na základe elektronickej podateľne. Podľa medializovaných informácii bezpečnostného analytika Radovana Bránika však ale prideľovanie nebolo vždy náhodné a v niektorých prípadoch dochádzalo v systéme k vyškrtnutiu senátov tak, aby počítaču ostal v žrebovaní len jeden želaný senát. Toto sa malo diať najmä v rokoch 2008 až 2011, no pravdepodobne sa tak dialo najmenej do marca 2018.

O týchto skutočnostiach mala vedieť aj Zuzana Wienk z Aliancie Fair Play, ktorá mala čiastkové informácie k dispozícii až 10 rokov, no trestné oznámenie mala podľa Bránika podať pol roka po ňom, v auguste 2018. Bránik podal trestné oznámenie 28. februára 2018, pričom polícia s NAKA sa tomuto prípadu intenzívne venuje. K možnému obchádzaniu náhodného prideľovania spisov malo dochádzať v období, kedy stál ne čele Najvyššieho súdu práve Štefan Harabin.

Ten však na tieto skutočnosti zareagoval so slovami, že obchádzanie sa muselo diať v čase jeho neprítomnosti, kedy preberala jeho právomoci Daniela Švecová: “Treba sa opýtať pani Švecovej. Ona to robila poza môj chrbát. Zrejme sledovala ovplyvnenie vecí,” odkázal podľa Plusky Harabin. Na jeho slová ale poslala reakciu aj Švecová: “Predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová toto tvrdenie dôrazne odmieta. Predpokladá, že ak má sudca Harabin vyjadrenia tak závažného charakteru, disponuje dôkazmi, ktoré postúpil OČTK,” odkazuje hovorkyňa Najvyššieho súdu Važanová so slovami, že Švecová je v danom prípade od začiatku vyšetrovania maximálne súčinná a sama podala v marci 2018 trestné oznámenie.

Švecová sa vyjadrila, že v tejto veci maximálne spolupracuje s políciou
Harabin obvinil Švecovú z toho, že k obchádzaniu dochádzalo počas jeho neprítomnosti

Zdroj: pluska.sk, branik.sk, Facebook/Zuzana Wienk | Foto: Facebook, YouTube