Škandál na slovenskom gymnáziu! V utorok sa na facebookovej stránke školy objavila netradičná výzva, aby sa študenti obliekli do čohosi, čo bežne rozhodne nenosia. Po nevôli verejnosti škola napokon akciu zrušila.

Na slovenskom gymnáziu malo dôjsť vo štvrtok ku veľmi netradičnej akcii. Facebooková stránka školy Gymnázium Jura Hronca v Bratislave totiž zverejnila výzvu, aby prišli žiaci v rámci medzinárodnej LGBT akcie s názvom “Gender-Swap Day” oblečení za opačné pohlavie. Chlapci sa teda zrejme mali navliecť do sukní a nalíčiť sa, kým dievčatá si mali obliecť nohavice a zamaskovať sa za chalanov.

Akcia sa mala konať vo štvrtok, no v komentoch sa začali zbierať nespokojné reakcie verejnosti, ako aj niektorých žiakov, ktorí nesúhlasia s takýmto nabádaním školy na zámenu pohlaví u detí. Po búrlivej kritike sa akcia na gymnáziu napokon zruší. Škola sa na svojej stránke okamžite vyjadrila ku situácii a objasnila, ako k “omylu” došlo: “Vzhľadom na prebiehajúcu diskusiu týkajúcu sa akcie Tematický štvrtok – Gender Swap, ktorá sa mala tento štvrtok, 25.4.2019 konať na našom gymnáziu, by sme radi vydali oficiálne stanovisko školy. “Tematické štvrtky” je akcia organizovaná Žiackou školskou radou, čo je legitímne a demokraticky žiakmi zvolený orgán, pozostávajúci z 11 žiakov školy. Téma štvrtku je vždy dopredu prediskutovaná s vedením školy a následne zverejnená v priestoroch školy a na sociálnych sieťach. Kvôli prebiehajúcim veľkonočným prázdninám sa tento týždeň žiaci rozhodli usporiadať akciu, ktorej obsah ani forma nebola prediskutovaná, ani inak plánovaná, a teda bez súhlasu vedenia školy. Preto sme sa rozhodli tento týždňový tematický štvrtok zrušiť,” píše sa v statuse.

Aktivitu teda schválila 11-členná školská rada zložená zo žiakov a kvôli veľkonočným sviatkom nestihli akciu odkomunikovať s vedením školy. Škola však zároveň vyzdvihla činnosť tejto študentskej rady, ktorá prichádza so zmysluplnými akciami a pripravuje ich s najlepším vedomím a svedomím. Aj pod týmto príspevkom sa však rozbehla ohnivá diskusia a kým niektorí so zrušením akcie plne súhlasia, iní sa rozčuľujú, že tento nápad legitímne schválila študentská rada a škola by sa tak nemala nechať zastrašovať inými názormi.

Škola vyzvala žiakov, aby sa vo štvrtok obliekli za opačné pohlavie

Zdroj │ Foto: Facebook