Na Slovensku sa pred pár hodinami objavilo škandalózne video, v ktorom reportéri zachytávajú bitúnok v Poľsku. Pokazené či inak znehodnotené mäso vyvážajú spotrebiteľom, pričom časť z neho sa mohla dostať aj k nám.

Slovenskom aj Poľskom otriasol škandál s mäsom, ktoré sa v žiadnom prípade nemá ocitnúť na pultoch či v domácnostiach. Napriek tomu sa tak udialo, čo odhalili reportéri z poľskej televízie TVN24 v relácii Superwizjer. Z videa je zrejmé, že na bitúnok privážali zamestnanci kravy a býky označené ako „ležiaky“, ktoré nedokázali stáť na vlastných nohách.

Bitúnok v meste Lodž však ukrýval aj dobytok so zranenými končatinami, chrbticou alebo s nádormi a vážnymi infekciami. Reportéri strávili na bitúnku niekoľko dní prezlečení za zamestnancov a odhalili, aké príkazy dostávali v týchto prípadoch od nadriadených: „Vedúci mi kázali, aby som mäso označil ako zdravé a upravil tak, aby vyzeralo pekne. Bolo to otrasné, verte. Zo smradu hnijúceho mäsa mi bolo na vracanie. Musel som ho oškrabávať nožom, aby vyzeralo dobre,“ prezrádza s hnusom.

Na bitúnku navyše nebol prítomný veterinár, ale ak aj áno, dobytok skontroloval len povrchne a za behu. Na bitúnok dokonca privážali aj kravy, ktoré boli liečené agresívnymi liekmi na nádory či antibiotikami. Mäso bez rozboru a testov putovalo do rúk konzumentov, a to aj napriek tomu, že Poľsko patrí medzi najväčších producentov v Európe.

Ministerka Gabriela Matečná vyjadrila obavu, že takéto mäso sa mohlo dostať aj do rúk Slovákov, ktorí si zháňajú mäso niekedy aj vo vlastnej réžii. Zároveň zdôraznila, aby sme kupovali výlučne slovenské mäso v obchodoch, ktoré prešlo náležitou kontrolou.

Zdroj: YouTube, cas.skFoto: Pixabay