Európsky futbalový šampionát v Nemecku má za sebou necelý týždeˇ. Behom neho mohli vidieť fanúšikovia trebárs senzačné víťazstvo Slovenska nad Belgickom, zranenie hviezdneho Mbappého alebo trebárs už istý postup domácich Nemcov vďaka dvom víťazstvám.

Avšak nie všetky udalosti, ktorých sme boli svedkami, boli práve športové. Srbský zväz mal európskej futbalovej asociácii UEFA oznámiť, že odstúpi z turnaja, ak nedostanú Chorváti a Albánci veľmi prísne tresty za ich správanie sa.

„Ak UEFA tvrdo nepotrestá výtržníkov, nechceme pokračovať na šampionáte,“ povedal pre srbský Kurir generálny sekretár Srbskej futbalovej federácie Jovan Šurbatovič.

Pochopiteľnú vlnu hnevu v Srbsku vyvolalo správanie sa chorvátskych a albánskych fanúšikov počas ich vzájomného stredajšieho duelu, ktorý skončil nerozhodne 2:2.

Počas stretnutia bolo počuť hanebné chorály z oboch táborov smerom na Srbsko, objavili sa poburujúce a rasistické transparenty a vlajky namierené proti Srbom a vraj malo byť jasne počuť, ako niektorí priaznivci z tribún skandujú hanlivé až nenávistné chorály, v ktorých želali Srbom aj smrť.

A nie iba fanúšikovia. Azda najväčšia nehoráznosť mala nastať po zápase, keď striedajúci albánsky futbalista Mirlind Dakua prišiel pod tribúnu s albánskymi praiznivcami a do megafńu urážlivo skandoval smerom k Srbsku.

Aké tresty UEFA výtržníkom či reprezentáciam udelí je otázne, podobne ako je tázkou, aké tresty by si predstavovali za tieto udalosti Srbi.

EURO ´24 sa blíži: Týchto 10 zaujímavostí o ňom neprehliadnite!

Zdroj: Daily Mail | Foto: IG/UEFAeuro2024