Denisa Saková (Smer) pred dokraľovaním minulej vlády predstavila nový návrh, v ktorom sa mali štandardné rodné čísla Slovákov nahradiť tzv. BIFO identifikátormi. K tomu, či sa chystá zavedenie tohto kroku do praxe, sa vyjadrila aktuálna vláda.

Slováci ostali koncom predošlej vlády vydesení z návrhu, ktorý mal navždy zrušiť dlho zaužívané rodné čísla a nahradiť ich tzv. BIFO alebo bezvýznamovými identifikátormi fyzickej osoby. Denisa Saková napokon nechala schválenie a uvedenie do praxe na súčasnej vláde. Tá však podľa informácií TVnovín zrejme návrh neprijme.

Slová podpredsedníčky vlády pre investície a informatizáciu Veroniky Remišovej sú jasné: “Podobne ako ostatné veľké projekty, aj projekt BIFO by mal byť podrobený poctivej analýze a vyhodnoteniu nákladov. Neoficiálne odhady hovoria, že by nás mal stáť stovky miliónov eur, čo pokladám za neprijateľné,” uviedla. Suma by sa údajne pokojne mohla vyšplhať až na 250 miliónov.

Dodala tiež, že sa ešte o veci porozpráva s ministrom vnútra, pričom chce zistiť, koľko nás stál projekt doposiaľ. Podľa odhadov išlo na BIFO zatiaľ 8 miliónov eur z eurofondov, takže v prípade zrušenia budeme musieť časť vrátiť. Proti BIFO projektu je od začiatku aj odborník zo Slovensko.Digital Ľubor Illek, ktorý ho považuje za drahý a zbytočný. Vzhľadom k tomu, že po roku 2 053 sa rodné čísla vyčerpajú, chce Remišová o probléme rokovať, no plánuje minimálne zaťažiť občanov ako aj rozpočet.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: tvnoviny.sk │ Foto: Facebook/Veronika Remišová, Pixabay, minv.sk