Mnohí Slováci majú radi dobrodružstvo a preto sa vydávajú na miesta vzdialené tisíce kilometrov. Svet je skutočne krásny, no aj tajomný, a hoci sa astronómovia skúmajú vzdialené galaxie a vedci dokážu pod mikroskopom pozorovať aj nepredstaviteľne malé častice, zahalené tajomstvom sú aj na prvý pohľad jednoduché veci.

Vďaka špeciálnym prístrojom už vedci skúmajú aj dná morí a oceánov, pričom tým najhlbším miestom na svete je Mariánska priekopa, ktorej najnižšia hĺbka má byť podľa aktuálnych istení bezmála 11 kilometrov.

Avšak stále ľudstvo nepozná odpoveď na otázku, ktorá sa zdá byť oveľa jasnejšia. A vedzte či nie, nachádza sa sotva hodinu od československej štátnej hranice. Či už by ste šli cez Makov, Horné Sŕnie alebo Lysú pod Makytou, zo všetkých týchto troch pohraničných obcí by ste do cieľa dorazili za 55-75 minút. Časovo najkratšia cesta sem ale vedie z Makova, cez Rožnov pod Radhoštem a Valašské Meziříčí má 55 minút a 56 kilometrov.

Jedná sa o kúpeľné mesto Teplice nad Bečvou, ktoré ležia v kraji Olomouc, okrese Přerov a susedia s cca 20-tisícovým mestom Hranice (niekedy nazývaným aj Hranice na Moravě). Ak vystúpite z vlaku na skromnej stanici Telice nad Bečvou alebo odparkujete svoje auto bezprostredne vedľa nej, máto o zábavu postarané.

Môžete sa totižto nielen prechádzať pri brehoch rieky Bečva, no ako je dobým zvykom v kúpeľných mestách, navštíviť aj niektorú z kaviarní, zahrať si minigolf alebo tenis. To však nie je nič neobvyklé, čo by sa nedalo robiť aj na stovkách iných miest.

Ak však nezamierite od stanice priechodom pre chodcov cez cestu 1. triedy č. 35 smerom ku kúpeľným domom alebo do Zbrašovskej aragonitovej jaskyne, ktorá je svojho druhu jediná v Česku (vstup do nej je nad liečebnými domami), ale vydáte sa opačným smerom, uvidíte svetový unikát, ktorý je stále zahalený tajomstvom.

Nachádza sa tu totižto Hranická propast. Jej existenciu zdokumentoval už v 17. storočí Ján Amos Komenský, no vtedy netušil, aká je hlboká. Nemal ako. Ani dnešná technológia to nevie.

V priebehu rokov boli pri snahe o poznanie jej hlbín a jej hĺbky použité rôzne metódy, od olovníc až po diaľkovo ovládané roboty. V roku 2016 potvrdila česko-poľská expedícia hĺbku 404 metrov, v roku 2022 potom česko-maďarský tím nameral rekordných 519,5 metra, čím prekonal taliansku priepasť Pozzo del Merro (392 metrov). Tieto pozoruhodné objavy zaznamenal časopis National Geographic a osvetlil tak tento mimoriadny fenomén.

Hranická priepasť je tak najhlbšia zatopená sladkovodná jaskyňa na svete. Ďalšie skúmanie dna by sa malo uskutočniť v najbližších rokoch a niektorí veria, že by mohla mať až kilometer, iný veria skôr neoverenje teórii, že 519,5 je blízko dnu. Každopádne, jaskynný potápač sa dostal viac ako dvesto metrov do hĺbky, no následne už je priepasť úzka, hoci je možné, že za zúženinou zase bude nasledovať širšia časť.

Každopádne, vy ako turisti uvidíte len poriadne hlboký kráter a na jeho spodku hladinu vody. V okolí je však krásna príroda a stojí za to prechádzka lesíkom a zaujímavé výhľady.

Zdroj: Hitky, Dotyk.cz | Foto | Video: YT/Tomík na cestaćh