Mnohí rodičia sa zrejme zamýšľajú nad tým, či svoje deti vychovávajú správne. Nebola som príliš prísna? Mala by som ho pochváliť? Dobre som mu pomohla? Práve toto môžu byť otázky, ktoré si pokladajú starostlivi rodičia. Podobnými myšlienkami sa zaoberala aj trojnásobná mama, ktorá sa rozhodla vyjadriť svoj názor i na sociálnej sieti.

Karen Johnson je nielen úspešnou blogerkou, ale aj trojnásobnou matkou. Je teda zrejmé, že má dostatok skúseností so starostlivosťou o deti, no aj ona sa z času na čas pozastaví nad situáciami, ktoré nezvládla najlepšie, pričom má výčitky. Naposledy si však uvedomila dôležitú vec, ktorú chcela zdieľať aj s inými mamičkami. ,,Dobrá matka nie je dokonalá,“ myslí si skúsená žená.

Vyjadrenie trojnásobnej mamičky

„Priateľky, niečo ma ťaží a musím to dať von. 

Môj dom nie je nikdy čistý. Naozaj nikdy. Mám priateľky s deťmi, ktorých domy sú vždy upratané. Sú lepšími mamami ako ja? Nie. Som ja lepšia mama ako ony? Nie.

Cvičím každý deň. Mám priateľky- mamy, ktoré necvičia vôbec. (Myslím ozajstné cvičenie, nie naháňanie svojich detí.) Robí to niektoré z nás lepšími mamami? Nie. 

Mám priateľku, ktorá porodila v bazéne v obývačke. Ja som svoje dieťa porodila v nemocnici po tom, čo som dostala darček od epidurálnej víly. Obe z nás sú dobré mamy.

Pijem príležitostne pivo alebo pohár vína (niekedy aj pred mojimi deťmi!). Som dobrá mama. Moja susedka nepije vôbec. A tiež je dobrá mama.

Som nervák. Mám kamarátku, ktorá je tichá a extrémne pokojná. Závidím jej. Ale obe sme dobré mamy.

Mám priateľky, ktoré sú super organické, bez chemikálií, nefarbia sa. Moje deti občas jedia na raňajky nanuky. Tie lacné, ktoré stoja dva doláre za 50 kusov. Je niektorá z nás lepšia ako tá druhá. Nie. Nadávam, ale nie pred deťmi. Ste horšia mama, ak to robíte? Nie.

Zaujímam sa o školské aktivity detí, ale nie som dobrovoľník a nežijem tým každý deň. Sú mamy, ktoré škole venujú každý deň, lepšie ako tie, ktoré to nerobia? Nie. Som vďačná všetkým mamám, ktoré každý deň pomáhajú učiteľom? ÁNO.”

„Sú mamy na materskej lepšie ako pracujúce mamy? NIE.

Sú pracujúce mamy lepšie ako mamy na materskej? NIE.

Sú vydaté mamy lepšie ako slobodné? NIE.

Ste lepšia mama, keď beriete deti na exotickú dovolenku? NIE.

Ste dobrá mama, keď vezmete svoje deti počas dovolenky „len“ do parku? ÁNO.

Môžete byť dobrá mama a mať naplánované leto s množstvom aktivít? Áno.

A čo ak ste lenivá a nemáte žiadne plány? Áno.

Nechajú dobré mamy pozerať telku? Áno.

Hrať sa videohry? Áno.

A čo keď povedia “nie”. V pohode. Vaša voľba. Vy ste mama. A dobrá.

Som kresťanka. Moja suseda a priateľka je moslimka. Ďalšia kamarátka je bez vyznania. VŠETKY SME DOBRÉ MATKY. Ďalšia kamarátka je lesbička. Jej deti majú dve mamy. Obe sú dobré. Dojčila som. Moje deti nemali žiadnu umelú výživu. Som lepšia mama ako mamy, ktoré kŕmili deti umelými mliekami? NIE. Čo poviete na toto? Vieme všetci na chvíľku zliezť z vrchu odsudzovania a podporiť jedna druhú? A povedať, hej, materstvo je ťažké. Robíš to dobre…“

Zdroj: Facebook/21st Century SAHM  |  Foto: Facebook/21st Century SAHM, Pixabay