Neslávne preslávené košické sídlisko Lunik IX. určite nie je nutné nikomu predstavovať. Na tomto mieste by malo aktuálne bývať viac ako 6-tisíc obyvateľov, pričom väčšinu ľudí si známu lokalitu nespája práve s pozitívnymi dojmami. Kompetentní sa preto rozhodli pre radikálnu zmenu, ktorá však dlhodobo rozčuľuje iných občanov.

Približne pred jedným rokom sa začali na košickom sídlisku búracie práce, pričom išlo o zdevastovanú budovu na Hrebendovej ulici. Tá bola dlhé roky ničená tamojšími obyvateľmi až do momentu, kým sa nenarušila statika objektu. Kompletné búranie následne vyšlo mesto na viac ako 120-tisíc eur.

Na verejnosť sa následne dostala informácia, že pre obyvateľov zničenej budovy by sa mala postaviť úplne nová bytovka, pričom pôjde o nízko štandardné bývanie. Slováci okamžite na túto pobúrujúcu novinku zareagovali, nakoľko drvivá väčšina musí splácať kvôli streche nad hlavou drahé nájmy či hypotéky.

Zdá sa, že tvrdá kritika nepadla na úrodnú pôjdu, keďže Marcel Šaňa, starosta Luníka IX, plánuje postaviť nové obytné jednotky za 2,5 milióna eur. Peniaze na tento rozsiahly projekt by mali byť poskytnuté cez Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity. Starosta je pripravený na kritiku a práve z tohto dôvodu sa rozhodol vytvoriť kritériá, podľa ktorých sa rozhodne o vhodných nájomcov.

Podľa týchto zásluh pridelia byty:

  • Aspoň jeden z rodiny musí byť zamestnaný
  • Rodina si platí všetky náklady na bývanie
  • Dokázateľne sa starajú o súčasný byt
  • Pozitívne komplexné hodnotenie rodiny

Zdroj: cas.sk  |  Foto: YouTube, Pixabay