Veľké zdražovanie potravín, ktoré po schválení odvodov pre obchodné reťazce predseda SNS Andrej Danko odmietal, sa predsa len naplnilo. Aj keď nám sľubovali, že cien spotrebiteľov sa táto novinka nedotkne, analytici v tom majú jasno.

Andrej Danko po schválení odvodov pre obchodné reťazce veľkodušne sľuboval, že zvyšovanie sa nedotkne cien pre spotrebiteľov. Ako sa však ukazuje už pár týždňov po Novom roku, veľké zdražovanie potravín sa týka aj peňaženiek bežných ľudí, a to v nemalej miere.

Ministerstvo financií sa bránilo so slovami, že dôvodom nárastu cien je najmä zvyšovanie miezd, kým zavedenie odvodu prispelo do celkovej inflácie 2,2 % len približne 0,1 p.b. Podobné závery odmieta aj ministerstvo pôdohospodárstva. Podľa hovorkyne rezortu Alexandry Gogovej sa pritom počíta so stabilným rastom cien o 2,6 %.

Analytici však nie sú až takí optimistickí a tvrdia, že Slováci tento nárast pocítia poriadne a bude nás to stáť 50 miliónov eur ročne: „Odvod reťazcov bude stáť nakupujúcich zhruba 50 miliónov eur ročne. A to máme ešte len január. Plný nábeh odvodu bude až v marci, kedy ho začnú platiť aj dva veľké reťazce, ktoré majú posunutý začiatok účtovného roka na marec,“ straší analytik INESS Martin Vlachynský.

Voči nezmyselnému odvodu pre reťazce sa ohradila aj strana SaS, ktorá označila SNS za stranu na čele rebríčka koaličných strán, ktoré ožobračujú občanov na Slovensku, odkazuje Richard Sulík podľa portálu Topky. Zdražovanie sa pritom odzrkadlí na cene zeleniny, ktorá môže zdražieť pri niektorých položkách až o 20 %, či ovocia, kde napríklad banány môžu zdražieť až o 25 %.

Zdroj: topky.sk, slovak.statistics.sk │ Foto: Pixabay