Ministerstvo zdravotníctva 14. decembra spustilo registráciu na očkovanie treťou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Mnohí Slováci neváhali a dali sa znova zaočkovať, no nerátali s vedľajšími účinkami, ktoré ich pri minulých vakcináciách netrápili. Ako je to možné?

S príchodom ďalšej vlny pandémie sa do pozornosti dostala aj tretia dávka očkovania. Začínajú sa však ozývať ľudia, ktorí sa dali zaočkovať tretíkrát a poriadne ich potrápili vedľajšie účinky v podobe zimnice, horúčky, bolesti kĺbov a svalov. Pri predchádzajúcich dvoch očkovaniach však nepociťovali žiadny diskomfort.

Na sťažnosti Slovákov zareagoval aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv. ,,Výskyt a intenzita nežiadúcich reakcií závisia od celkového zdravotného stavu daného človeka, od veku (všeobecne sú nežiadúce reakcie po očkovaní u ľudí vo vyššom veku menej časté a menej intenzívne), iných súbežne užívaných liekov, imunitnej odpovede, ale v niektorých prípadoch aj od psychického nastavenia človeka,“ uvádza sa v oficiálnom stanovisku ústavu.

Samotný profesor Vladimír Krčméry priznal, že registrujú po podaní tretej vakcíny závažnejšie nežiadúce účinky hlavne u ľudí, ktorí po prvej dávke prekonali koronavírus a následne dostali ďalšie dve dávky vakcíny. ,,Ďalším vysvetlením je individuálna reakcia po prekonaní iných respiračných vírusov, kde môže byť skrížená protilátková odpoveď s necovidovými komponentmi,“ vysvetlil odborník na tropickú medicínu pre tvnoviny.sk.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: tvnoviny.sk, sukl.sk  |  Foto: FB/MZ SR