Chovateľ jednej ošípanej doteraz nemusel v našej krajine vykonávať žiadne legislatívne žiadosti, aby mohol legálne chovať zviera na svoju potrebu. Naša krajina, vrátane ďalších piatich členských štátov Európskej únie, mali totiž výnimku. Situácia sa však zmenila a odborníci sa domnievajú, že nariadenie registrovať čo i len jedno prasa je iba začiatok.

Európska komisia sa rozhodla Slovensku nepredĺžiť výnimku, čiže ak hospodár chová čo i len jedno prasa, musí byť evidované našimi úradmi, a teda aj registrované. Chovatelia sa však búria, keďže za týmto rozhodnutím vidia snahu zničiť drobný predaj, ktorý je hlavne na dedinách samozrejmosťou.

Registrácia ošípaných môže spôsobiť, že nebudú existovať domáci chovatelia, ktorých je už teraz veľmi málo. ,,Je to likvidácia drobného predaja a hlavne drobných zabíjačiek. Pre domáce chovy je to negatívum,“ uviedol pre noviny.sk riaditeľ farmy Topoľovka a Kamenica nad Cirochou, Julián Škerlik.

Každý starosta bude mať dokonca povinnosť nahlásiť chovateľa, ktorý nesplnil podmienky Európskej únie, pričom si nelegálne zorganizoval zabíjačku. Pokuty sa tak môžu pohybovať od 300 do 3 500 eur. Regionálna poľnohospodárska a potravinárska komora sa však bráni vyjadrením, že Slovensko sa nachádza blízko ohniska afrického moru ošípaných, pričom registrovať ošípané má byť považované za preventívne opatrenie.

Zdroj: noviny.sk  |  Foto: YouTube  |  Video: YouTube