Celé Slovensko sa momentálne snaží zmobilizovať, aby pomohlo malej Klárke, ktorá má aktuálne 15 mesiacov. Usmiate dievčatko sa narodilo o mesiac skôr s bulbárnym syndrómom, pričom jeho najväčším snom je naučiť sa prehĺtať a chodiť tak, ako sa to darí aj jej rovesníkom.

Aj keď sa zdá, že obyčajné prehĺtanie je pre človeka absolútne bežnou záležitosťou, malá Klárka sa musí už vo svojom útlom veku denne pasovať s mimoriadnym problémom. Trpí totiž bulbárnym syndrómom, čo znamená, že sliny jej zatekajú do pľúc, a preto má spravenú tracheostómiu. “Trachošku mi spravili po tom, ako som dostala obostranný zápal pľúc a ten oslabil natoľko moje telíčko, že som prestala dýchať. V jeden večer ma 4x rozdýchavali. Po zavedení tacheostómie sa mi uľavilo. Dlho som mala NGS (sondičku v nose, ktorá viedla až do žalúdka), cez ktorú som bola kŕmená. Dlho som nebriberala a pomaly rástla, a preto mi na jar spravili PEG (dierka v brušku cez ktorú vedie hadička do žalúdka) a teraz ma kŕmia cez to,” znie priam neuveriteľný popis zdravotného stavu v príspevku, ktorý sa šíri sociálnymi sieťami.

Aj keď lekári tvrdili rodičom dievčatka, aby ju dali do ústavu, nakoľko im bude len príťažou, oni sa prognózam vzopreli a rozhodli sa pre náročné rehabilitácie. “Rehabilitácie mi pomôžu aj k tomu, aby som sa naučila prehĺtať a papať ako ostatné deti. Málo detí sa dostane z tejto diagnózy. Ale ja verím, že budem jednou z tých detí, ktoré sa z toho dostali. V septembri som absolvovala rehabilitačný pobyt v Adeli Medical Centre, kde mi veľmi pomohli. Som o trošku pevnejšia. Naučili ma správne sedieť a dať sa na štyri. Trénovali so mnou státie, to sa mi páčilo, ale dlho som nevydržala pre ten môj slabý chrbátik. Mala som úžasnú logopédku, ktorá mi uvoľňovala moje stvrdnuté svaly na tváričke. Pomohla mi natoľko, že som začala otvárať pusinku a vyplazovať jazyk. Takže som už aj niečo ochutnala. Som na dobrej ceste raz chodiť a papať a moji rovesníci. Ale k tomu potrebujem ešte veľa rehabilitovať,”  uvádza sa v príspevku, ktorý trhá srdce.

Na výzvu, ktorá obieha celé Slovensko, už reagovalo aj množstvo známych osobností, snažiac sa zmobilizovať k pomoci čo najviac ľudí. Fotografiu dievčatka zdieľali i známe tváre šoubiznisu, mimoriadne populárne na sociálnej sieti Instagram, medzi inými aj Rytmus či Zuzana Plačková.

V prípade, že by ste mohli dievčatku pomôcť s finančne náročnými rehabilitáciami, urobiť tak môžete nasledovne:

Číslo účtu: SK75 6500 0000 0000 3394 5027

Link na pôvodný príspevok nájdete >>>TU<<<!

Zdroj: Bardejov.dnes.24