Politika Slováci naleteli hoaxom o prezidentovi SR: Takáto je v skutočnosti PRAVDA!

Slováci naleteli hoaxom o prezidentovi SR: Takáto je v skutočnosti PRAVDA!

Slovenskom sa počas celej predvolebnej kampane šírili z viacerých strán hoaxy o prezidentovi SR. Na tieto klamstvá si teraz posvietili odborníci, ktorí prezradili, aká je v skutočnosti pravda.

Internetom sa začali šíriť rôzne informácie o tom, čo všetko sa môže zmeniť nástupom nového prezidenta. Slováci sa začali obávať, že sem prezident „navozí“ migrantov či schváli adopcie homose*uálnych párov a rozvráti kresťanské rodiny. Na tieto hoaxy a nezmysly si posvietili na portáli Pluska odborníci, politológ Miroslav Řádek a Radoslav Štefančík, ktorí objasnili, aké sú v skutočnosti právomoci prezidenta SR:

  • Zákony o adopcii detí pármi schvaľuje výlučne parlament. Prezident má síce právo takýto zákon odmietnuť, teda vetovať, no parlament môže následne svojou väčšinou jeho veto prelomiť. Zákon má teda v plnej moci parlament.
  • Migrácia utečencov je náročný proces, ktorý je riadený spoločným postupom členských štátov EÚ, nie rozhodnutím jedného prezidenta. Na rokovaniach orgánov EÚ sa väčšinou navyše zúčastňuje vláda, nie prezident SR. Slovensko pritom skončilo v rebríčku atraktívnosti pre migrantov na posledných priečkach.
  • Umiestnenie zahraničných vojsk na území SR je opäť výsledkom rokovaní vlády a parlamentu, nie prezidenta SR. Prezident sa môže len postaviť voči medzinárodnej dohode, nemôže však umiestnenie vojsk iniciovať.
  • Peniaze na kampaň pre prezidentských kandidátov nie sú tým rozhodujúcim prvkom. Sú najdôležitejšie, no ani tá najlepšia agentúra či najbohatší investor nedokáže vyrobiť nového prezidenta. Získať ľudí si musí predovšetkým on sám svojou autentickosťou a argumentami.

Na záver dodáva ešte objasňujúce vysvetlenie politológ Štefančík: „Treba si uvedomiť, že sme parlamentnou demokraciou, kde sa o všetkom podstatnom rozhoduje v Národnej rade. Nemali by sme si zamieňať slovenskú verziu parlamentnej demokracie s demokraciou prezidentskou, akou je napríklad USA,“ dodáva.

Hoaxy o zvláštnych prezidetnských kompetenciách sú nepravdivé

Zdroj: pluska.sk, prezident.sk │ Foto: YouTube, Facebook

Exit mobile version