Napriek tomu, že v samotnej Číne je nákaza vírusom 2019-nCoV na miernom ústupe, horšiu situáciu zažíva Európa. Najviac postihnutou krajinou je aktuálne Taliansko, kde denne pribúdajú stovky nových pacientov.

Vírus 2019-nCoV sa začal šíriť aj po Európe, pričom sedem prípadov dosiaľ nakazených evidujeme aj na Slovensku. Oveľa horšie sú na tom však Taliani, kde vírus naberá na neuveriteľnej sile. Podľa informácií WorldoMeters je v súčasnosti nakazených až 10-tisíc Talianov, pričom zomrelo už 631 pacientov a 1 000 bolo oficiálne vyliečených.

Desať percent z nakazených sa pritom nachádza vo vážnom až kritickom stave. Koronavírus u južných susedov exponenciálne rastie a počas posledných marcových dní zaznamenali denne približne tisíc nových prípadov. Ľudia na severe krajiny sú značne znepokojení a boja sa nákazy.

Dôvodmi, pre ktoré sa ochorenie rozšírilo tak masívne práve v Taliansku, je pritom niekoľko. Jedným z nich je fakt, že v Taliansku je vysoké percento obyvateľstva staršieho veku s oslabenou imunitou. Ďalším je vyhľadávanosť krajiny ako turistickej destinácie a spočiatku podcenené karanténne opatrenia. Veľký podiel na rozšírení vírusu má zrejme aj veľká minorita Číňanov žijúcich na severe Talianska, ktorá sa sem vrátila počas osláv čínskeho Nového roka v januári. Vírus, ktorý do krajiny dorazil, je navyše v agresívnejšom a zmutovanom L type.

Úrady preto opakovane varujú Slovákov, aby necestovali a aby sa po návrate z Talianska, Číny, Južnej Kórey alebo Iránu uzavreli do povinnej domácej karantény na najmenej 14 dní. Hoci hrozí nakazenie ostatných obyvateľov ako aj pokuta 1 650 eur, niektorí Slováci naďalej zatajujú svoju návštevu ohrozených krajín, pričom iní čakajú na výsledky testov.

Ministerstvo zahraničných vecí taktiež 10. marca vydalo v nadväznosti na vystúpenie predsedu vlády Talianska Giuseppeho Conteho 3. výstražný stupeň pred cestovaním do krajiny. Vrátane ostrovov je do 3. apríla vyhlásené za chránenú zónu.

Zdroj: worldometers.info, MZV │ Foto: Facebook/Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky