Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 sa stalo jednou z najdiskutovanejších tém v spoločnosti. U mnohých Slovákov sa prebudili vášne po tom, čo minister zdravotníctva oznámil objednávku viac ako dvoch miliónov kusov vakcín, ktoré sa majú v našej krajine nachádzať už po novom roku.

Od vypuknutia pandémie sa tisícky vedcov snažilo vytvoriť účinnú vakcínu proti koronavírusu. Po pár mesiacoch sa úspešne dokončilo niekoľko klinických testovaní, v dôsledku čoho sa vytvorila vakcína s 90 %-nou účinnosťou. Slovensko si objednalo 2,44 milióna kusov, ktoré by mali byť k dispozícií začiatkom roka 2021.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí oznámil, že vakcíny budú zadarmo a očkovanie bude dobrovoľné. Práve tomuto vyjadreniu však neverí veľké množstvo Slovákov. Sú presvedčení, že sa bude opakovať história, ako v prípade celoplošného testovania, keď boli pravidlá nastavené tak, že sa mnohí ľudia museli nechať otestovať pod nátlakom. ,,Teraz hovoria, že bude očkovanie dobrovoľné, no keď príde k lámaniu chleba, tak opäť dôjde na vyhrážky a obmedzenie slobody, ak nesplníme podmienky Matovičovej vlády,“ napísala nahnevaná žena, pričom komentáre podobného názoru sa veľkou rýchlosťou kopili na našej facebookovej stránke.

Nedôvera našincov sa napokon dostala aj do uší premiéra, ktorý sa rozhodol zareagovať. ,,NIKDY sme ako vláda nad povinným očkovaním vážne neuvažovali,“ napísal na sociálnej sieti. Podľa jeho slov by bolo skvelé, keby sa dali zaočkovať všetci, no uvedomuje si realitu. Matovič sa preto rozhodol zmeniť stratégiu. ,,LEN poctivými argumentami dosiahneme pochopenie, že rozhodnutie o vakcinácií nie je len o rozhodnutí mladého slobodného človeka, ale aj o ochrane zdravia a života jeho mamy, otca, starých rodičov či známeho s rakovinou, obezitou, cukrovkou, či poruchou imunitného systému,“ hrá na city ľudí predseda strany OĽaNO.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/HiTky.sk, Igor Matovic  |  Foto: FB/HiTky.sk, markiza.sk/Martin Lachkovič, Pixabay, depositphotos.com