Pred pár hodinami ohlásila vláda schválenie nového zákona, ktorý zakomponujú do Ústavy SR už 1. júla 2019. Vek odchodu do dôchodku sa zastropuje na 64 rokov, má to však jeden veľký háčik…

Vláda na čele s predsedom strany Smer-SD Robertom Ficom dnes na tlačovej besede potvrdila informáciu, že sa im podarilo schváliť zákon o dôchodkovom strope. Ten vôjde do platnosti už 1. júla 2019 a zakomponuje sa do Ústavy SR. Vek odchodu do dôchodku tak bude maximálne 64 rokov. Zákon podporilo 91 poslancov, vrátane ĽSNS, ktorým sa Fico v prejave poďakoval.

Úľavy sa vzťahujú na ženy, ktoré majú jedno a viac detí. Pri matkách, ktoré vychovali tri a viac detí, sa tento vek zníži na 62,5 roka. Celý zákon má však jeden háčik. Odborníci varujú, že pri zabetónovaní dôchodkového veku dôjde k zníženiu penzií.

Šéf rozpočtovej rady pre TV Markíza uviedol, že tento zákon spôsobí zníženie dôchodkov až do 10 percent, ktoré sa prejaví v roku 2066. Týmto krokom sa zhorší aj naše hospodárenie a dlh Slovenska sa zvýši tak, že o 50 rokov by bol dlh na obyvateľa približne 20-tisíc eur, kým v súčasnosti predstavuje 8 100 eur. Jedným z riešení môže byť aj zvýšenie daní a odvodov o niekoľko percent.

Zastropovanie dôchodkového veku sa odrazí v znížených penziách

Zdroj: TV Markíza │ Foto: Pixabay