Šokujúce informácie z Afganistanu sa šíria celým svetom. Islamistické hnutie Taliban prevzalo nad krajinou moc v priebehu jediného týždňa a nebezpečenstvo na vlastnej koži pocítila nielen väčšina obyvateľov, ale aj na mieste pôsobiacich úradníkov.

Viacero príbehov z vojnového Afganistanu naháňa hrôzu. Okrem úspešných a vzdelaných žien nemajú v krajine šancu prežiť ani žiadni úradníci, ktorí majú čo to dočinenia s prácou pre Američanov. Z Islamského emirátu Afganistan sa snažia dostať do bezpečia státisíce ľudí v ohrození a letisko v Kábule je ich jediným východiskom.

Ako informuje premiér, Slovenská republika taktiež pomáha: „Na Slovensko dnes priletí lietadlo Spartan z Afganistanu. Sú v ňom ľudia s priamymi väzbami na Slovensko. Je medzi nimi prevažná väčšina žien a detí. V skupine sa nachádzajú aj študenti. Evakuačná operácia sa odohrávala v mimoriadne zložitých podmienkach a aj za prítomnosti slovenskej špeciálnej jednotky, ktorá v sobotu priletela do Kábulu vojenským lietadlom Spartan a zotrvala na tamojšom letisku dve noci. Skupina ľudí z rezortov obrany, zahraničia, ale aj vnútra, ktorá sa na tejto akcii podieľala, pracovala bez prestávky niekoľko dní s obrovským nasadením. Vďaka ich vytrvalosti a dobrým medzinárodným kontaktom bola evakuácia úspešná. Osobitné poďakovanie patrí aj Jaroslavovi Naďovi a ministrovi zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivanovi Korčokovi. Naše veľké poďakovanie patrí aj americkej strane, ktorá nám po celý čas vychádzala v ústrety a bez jej podpory by evakuácia týchto ľudí na úteku nebola možná,“ vyjadril sa Eduard Heger.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Eduard Heger – predseda vlády SR | Foto: IG/jaro_nad