12. septembra priletel na pôdu Slovenskej republiky najvyšší predstaviteľ cirkvi, pápež František. Po krátkom privítaní trávil prvé hodiny v Bratislave, pričom práve dnes povedú jeho kroky na východ Slovenska, konkrétne do Prešova a Košíc, metropoly východu.

Príchod pápeža Františka je jednou z najsledovanejších udalostí roka, ktorej sa v štyroch mestách Slovenska zúčastnia desaťtisíce občanov. Kým si len pred pár hodinami mohli ľudia vypočuť prvý príhovor Svätého Otca, už dnes sa postaví pred národ v Prešove a Košiciach, pričom nevynechá ani kontroverzný Luník IX.

Ako upozorňuje polícia, v súvislosti s udalosťou je potrebné počítať s určitými dopravnými obmedzeniami, kedy bude na nevyhnutne potrebný čas prerušená premávka. KOMPLETNÝ program návštevy pápeža nájdete TU!

BRATISLAVA

So zdržaním treba počítať v predpoludňajších hodinách najmä v okolí Horského parku v Starom meste, v Mlynskej doline, na diaľnici D2 od Lamača a od hraničného priechodu z Rakúska a Maďarska a diaľničný obchvat D1 po Zlaté Piesky. V popoludňajších hodinách treba počítať so zdržaním hlavne na diaľničnom obchvate D1 a diaľnici D2 od hraničného priechodu z Rakúska a Maďarska, Mlynskú dolinu a v Starom meste okolie Horského parku:

 • hraničný priechod Brodské – Břeclav, smer SR pre nákladnú dopravu: 05.30 – 07.30 hod.
 • hraničný priechod Jarovce – Kittsee a Čunovo-Rajka, smer SR pre nákladnú dopravu: 06.30 – 08.00 hod.
 • Lesná, Ul. Prokopa Veľkého, Brnianska, križovatka Patrónka, Mlynská dolina, diaľnica D2 (obchvat), diaľnica D1 (obchvat), Ivánska cesta: 07.00 – 08.00 hod.
 • hraničný priechod Jarovce – Kittsee a Čunovo – Rajka, smer SR pre nákladnú dopravu: 19.00 – 20.00 hod.
 • diaľnica D2 od Pečni smer Most Lafranconi: 19.00 – 20.00 hod.
 • Ivánska cesta, diaľnica D1 (obchvat), diaľnica D2 (obchvat), Mlynská dolina, križovatka Patrónka, Brnianska, Ul. Prokopa Veľkého, Lesná: 19.00 – 20.00 hod.

PREŠOV

 • vylúčená doprava nad 3,5t od križovatky ulíc Levočská, cesta I/18 a Obrancov mieru, cesta I/68 v úseku ulíc na ceste I/68 Obrancov mieru, Pod Kalváriou, Pražská (v mapke bod 4). Vylúčená doprava bude vedená po obchádzkovej trase (v mapke bod 3).
 • úplná uzávierka jazdného pásu cesty I/68 ul. Pražská v úseku od okružnej križovatky ZVL po zimný štadión: od 06.00 hod. do ukončenia opatrení cca 17.00 hod. (v mapke bod 5).
 • obmedzenia na diaľnici sa budú dotýkať hlavne vozidiel nad 3,5t
 • počas prejazdu Svätého Otca po diaľnici bude doprava na D1 úplne uzatvorená v smere od Košíc do Prešova: od 08.30 hod. do 10.00 hod. V danom čase bude doprava nad 3,5t v smere Prešov – Košice na diaľnici D1 vylúčená. Obdobne budú uplatňované opatrenia pri odjazde Svätého Otca. To znamená, že doprava na diaľnici v smere Prešov – Košice bude v čase od 12.00 hod. do 13.30 hod. úplne vylúčená. Jazda opačným smerom smer Košice – Prešov bude povolená iba pre vozidlá do 3,5t. Zároveň s vylúčením dopravy bude potrebné počítať aj s operatívnym uzatvorením ulice Pražská a Petrovianská.

KOŠICE

So zdržaním treba počítať v predpoludňajších hodinách najmä na príjazdovej ceste k letisku v košickej mestskej časti Pereš, ďalej na frekventovanom úseku Mosty VSS, Južnom nábreží, Prešovskej ceste a smerom na diaľnicu D1 smer Prešov. V čase obeda treba počítať so zdržaním na úseku v smere z diaľnice D1 na Hlavnú ulicu v Košiciach.

V popoludňajších hodinách treba so zdržaním počítať najmä frekventovaných úsekoch ako je sídlisko Mier, Južné nábrežie, Mosty VSS:

 • uzatvorenie ciest v úseku košická mestská časť Pereš – diaľnica D1: 8.45 – 10.30 hod.
 • uzatvorenie ciest v úseku  Zelený dvor, Prešovská cesta, Hlinková ulica, Komenského ulica: od 12.00 hod.
 • uzatvorenie ciest v úseku Komenského ulica, Hlinková ulica, Prešovská cesta, Južné nábrežie, Mosty VSS, Červený rak, Trieda KVP a Luník IX: od 15.00 hod.

Dôležité upozornenie: kamiónová doprava nad 3,5 tony na diaľnici a obchvate mesta Košice bude v oboch smeroch uzavretá. Od 8.00 hod. do ukončenia opatrení.

Záchytné parkoviská pre účastníkov stretnutia na štadióne Lokomotíva

Záchytné parkoviská pre účastníkov stretnutia na Luníku IX

HRANICE

V súvislosti s návštevou Svätého Otca Františka v Slovenskej republike bude potrebné počítať s určitými dopravnými obmedzeniami aj na hraničných priechodoch, kedy bude na nevyhnutne potrebný čas prerušená premávka:

 • hraničné priechody Jarovce – Kittsee a Čunovo – Rajka v smere do Slovenskej republiky pre nákladnú dopravu: 06.30 – 08.00 hod.
 • hraničný priechod Brodské – Břeclav pre nákladnú dopravu v smere do Slovenskej republiky: 17.30 – 19.30 hod.
 • hraničné priechody Jarovce – Kittsee a Čunovo – Rajka v smere do Slovenskej republiky pre nákladnú dopravu: 19.00 – 20.00 hod.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: pol | Foto: IG/franciscus