Ministerstvo financií ohlásilo masívne zdražovanie tovaru, ktorý bežne kupuje množstvo Slovákov. Jeho navyšovanie o takmer 12 % sa pritom spustí už vo februári 2020, kedy si mnohé domácnosti siahnu opäť hlbšie do vrecka.

Ministerstvo financií predložilo návrh novely zákona o spotrebných daniach z tabaku a tabakových výrobkov, ktorý vstúpi do platnosti od februára 2020, keďže ho v stredu schválila vláda. Masívne zdražovania cigariet a bezdymových tabakových výrobkov sa pritom bude týkať všetkých krajín V4. Podľa štatistík u nás fajčí približne tretina populácie a väčšina fajčiarov spotrebuje denne viac ako pol krabičky.

Ministerstvo odôvodňuje tento radikálny krok tým, že chce ceny priblížiť úrovni okolitých krajín, stabilizovať daňové príjmy a ochrániť zdravie obyvateľov. Podľa ministra Ladislava Kamenického (Smer-SD) zákon zrejme fajčiarov nenadchne. “Viem, že fajčiarov tento krok nepoteší, ale vzhľadom na ceny cigariet a iných tabakových výrobkov u našich susedov sme sa rozhodli upraviť sadzby dane tak, aby boli ceny týchto výrobkov porovnateľné s ostatnými krajinami V4,” uviedol podľa Aktualít.

Pre slovenských obyvateľov to bude znamenať, že cena škatuľky najpredávanejších cigariet sa zvýši o približne 40 centov a teda namiesto pôvodných 3,40 eura zaplatíte 3,80 eura. Pri bezdymových cigaretách to bude zvýšenie aj o 50 centov, teda na 4 eurá. Vláda sa na návrhu zhodla jednomyseľne, no Andrej Danko tvrdí, že sa o návrhu dozvedel až z médii. Predseda parlamentu je rázne proti zdražovaniu cigariet a schválenie považuje za porušenie koaličnej zmluvy.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: aktuality.sk │ Foto: Pixabay, YouTube/HotmoneyPL