Slovensko začalo od 1. januára 2020 naplno zálohovať, pričom sa po celej krajine nachádza viac ako 200 zberných miest. Nový systém využívajú ľudia naplno, a zároveň sa snažia nájsť spôsoby, ako získať pár centov bez väčšej námahy. Mnohým sa tak podarilo prísť na ďalšiu zaujímavosť spojenú so zálohomatmi.

Zálohovanie na Slovensku si získalo množstvo priaznivcov, pričom si za obaly so symbolom Z priplatíte, no po vrátení do zálohomatu dostanete peniaze späť. Nie je to tak dávno, čo sa ľuďom podarilo nájsť dieru v systéme, vďaka čomu si mohli prilepšiť o peknú sumu aj bez toho, aby stroj naplnili fľaškami či plechovkami.

Obaly so symbolom Z sa predávajú napríklad aj v Českej republike, kde však zálohovací systém zavedený nie je a zákazníci si teda za obaly nemusia priplatiť. Ukázalo sa však, že fľaška či plechovka s označením Z zakúpená v zahraničí sa dá pokojne recyklovať v našej krajine.

Záloha je vám tak vrátená, aj keď ste obchodníkovi nezaplatili. Cezhraničné zálohovanie nie je zakázané ani nezákonné, pričom ho nastavenie pravidiel momentálne umožňuje. ,,Ak si zákazníci takýto obal v zahraničí kúpia a privezú ho na Slovensko, pričom ho zálohomat akceptuje, môžu si uplatniť kupón v hodnote 15 centov,“ vysvetlila riaditeľka v oblasti vonkajších vzťahov a komunikácie Správcu zálohového systému Lucia Morvai pre tvnoviny.sk.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: tvnoviny.sk  |  Foto: FB/Stanica Košice, Slovensko Zálohuje