Aj keď pandémia koronavírusu vážne ovplyvnila život Slovákov hlavne po finančnej stránke, mnohí majú na bankových účtoch slušné sumy. V niektorých prípadoch si takýmto spôsobom šetria a určitých finančných prostriedkov sa nedotknú aj celé roky. Analytici sú však presvedčení, že robia veľkú chybu.

Drvivá väčšina Slovákov má zriadený minimálne jeden bankový účet, na ktorý im chodí výplata a následne z nej vyplatia všetky účty, stravu a ďalšie výdavky. Pred pandémiou rástli sumy na bežných účtoch o 13 %, no koronakríza zrýchlila väčšie šetrenie až na 17 %. Národná banka Slovenska oznámila, že za prvý polrok 2021 si ľudia na účtoch odložili viac ako 2 miliardy eur.

Analytici však upozorňujú, že klienti postupne o svoje ušetrené peniaze prichádzajú kvôli rastúcej inflácií, keďže ich úspory sa rastom cien tovarov a služieb pomaly znehodnocujú. „Za 10-tisíc eur, ktoré sme napríklad v roku 2019 držali na bežnom účte pri úrokovej sadzbe 0,1 % p. a., sme si v roku 2020 mohli pri inflácii 1,9 % kúpiť tovary a služby za 9 820 eur. Pokiaľ sa pre tento rok naplní odhad o inflácii vyššej ako 2,5 %, z 10-tisíc eur na bežnom účte si budeme môcť kúpiť tovary a služby už len za menej ako 9 760 eur,” vysvetlila analytička WOOD & Company Eva Sadovská pre plusku.sk.

Ekonómovia predpokladajú, že našinci držali na svojich účtoch tak veľké sumy kvôli lockdownu, keďže nemohli peniaze míňať v obchodoch, reštauráciách, hoteloch či na kultúrnych podujatiach. V ČSOB evidujú priemerný zostatok na bežnom účte okolo 6-tisíc eur, no klienti Slovenskej sporiteľne majú na účte priemerne 2 až 3-tisíc eur.

Odborníci odporúčajú, aby si ľudia nechali na bežnom účte rezervu maximálne 6-mesačných príjmov a ďalšie finančné prostriedky presunuli na sporiaci účet banky. Ďalšou možnosťou je investovanie, pričom analytici odporúčajú podielové fondy. „Neexistuje vhodnejší okamih. Ak naň niekto čaká, oberá sa o príležitosť vyťažiť zo svojich peňazí maximum,“ upozornil generálny riaditeľ 365.invest Gabriel Balog.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: pluska.sk  |  Foto: Pixabay, depositphotos.com