Vysoká inflácia spojená so zdražovaním v oblasti energií aj potravín výrazne zasiahla finančnú situáciu v domácnostiach po celej krajine. Mnohí Slováci si tak musia ešte viac utiahnuť opasky, ak je to vôbec možné. Pristúpili dokonca aj k šetreniu, ktoré môže byť zdravotne nebezpečné.

Mnohí ľudia skúšajú rôzne triky, ktorými by ušetrili aspoň pár eur mesačne. Začali dokonca znižovať teplotu v bojleroch s úžitkovou vodou. V nedostatočne zohriatej vode v nádržiach a potrubiach sa však veľmi rýchlo šíri nebezpečná baktéria, ktorá môže vyvolať tzv. legionársku chorobu (LCH). Ide o závažnú infekciu dýchacích ciest, pričom symptómy sa podobajú ťažkému zápalu pľúc (horúčka, kašeľ, dýchacie ťažkosti, bolesť hlavy i slabosť).

V susednom Česku sa oproti minulému roku zvýšil počet pacientov s touto chorobou o 20 %. Rastúci trend spomínaného ochorenia je už však zaznamenaný aj u nás. Kým v roku 2018 bolo potvrdených iba 54 pacientov s LCH, v priebehu roka 2021 bolo už hlásených 148 prípadov. ,,…predstavuje zdravotné riziko najmä u starších osôb a osôb s oslabenou imunitou, u ktorých môže vyvolať ochorenie nazývané legionelóza,“ vysvetlil hlavný hygienik Ján Mikas pre denník Plus JEDEN DEŇ.

V prípade, ak ohrievate bojler pri vyššej teplote ako je 50˚C, môžete byť bez obáv. Baktérie sa rýchlo množia, ak je teplota vody medzi 25 až 45˚C. Nebezpečnému znižovaniu teploty má zabrániť aj novela, ktorá má vstúpiť do platnosti od nového roka. ,,Od 12. januára 2023 by mala byť v platnosti novela zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorou sa ustanovuje požiadavka teploty teplej vody na výtoku u konečného spotrebiteľa najmenej na 50 °C,“ tvrdí Mikas.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: ÚVZ SR, tvnoviny.sk  |  Foto: Pixabay, Unsplash