Slovenskí obyvatelia sú v poriadnom šoku po náhlej zmene, ktorú ohlásila naša vláda. Rodné čísla, ktoré sú u nás zaužívaným údajom, totiž nadobro skončia. Po novom budete označení novým spôsobom, cena novinky sa pritom vyšplhá na milióny.

Slováci sú v poriadnom šoku potom, ako sa dozvedeli nečakanú novinku z dielne našich politikov. Ministerstvo vnútra totiž rozhodlo, že bežné rodné čísla, ktoré uvádzame pravidelne v kolonke, nadobro skončia. Hoci sa toto číslo používalo od roku 1946, po novom roku naň môžeme pokojne zabudnúť.

Namiesto rodného čísla budú Slováci označovaní bezvýznamovým identifikátorom so skratkou BIFO, pozostávajúcim z 10-miestneho reťazca náhodných čísel. Novovydané občianske preukazy budú už od apríla obsahovať práve BIFO, no do roku 2030 by mali mať všetci občania už len práve toto nové číslo. Denisa Saková pritom uvádza, že nové opatrenie je odporúčaním EÚ, ktorá chce takto zabrániť, aby sa z čísla dalo vyčítať pohlavie či dátum narodenia, a tak chrániť citlivé osobné údaje. Okrem BIFO na občianskych preukazoch však budú Slovákom pridelené aj vlastné čísla na úradoch práce, v Sociálnej poisťovni, Všeobecnej zdravotnej poisťovni, prokuratúre či iných organizáciách, hoci doposiaľ stačilo všade jednotné rodné číslo.

Odborníci však nové identifikátori kritizujú najmä kvôli vysokej cene: “Považujeme ich za veľmi nákladné, komplikované a aj zbytočné,” uviedol pre Sme Ľubor Illek zo Slovensko Digital. Všetky úrady totiž budú musieť naše rodné čísla vymazať zo svojich systémov a na každom úrade prideliť nové jedinečné číslo. Len zavedenie BIFO bude štát stáť štvrť miliardy eur. Práve z dôvodu vysokej ceny nepristúpili k tejto novinke naši susedia v Česku. Do zmeny sa obula aj poslankyňa Veronika Remišová, ktorá nedávno odišla z OĽaNO: “Ministerstva vnútra sa treba dôrazne pýtať, kde má dôveryhodné analýzy o skutočnej potrebe tohto opatrenia a o jeho dopadoch na prax, aké budú finančné náklady celého projektu a aká je pridaná hodnota vo vzťahu k nákladom. Ďalšou otázkou je, prečo sa rezort s reformou tak ponáhľa ešte pred blížiacimi sa voľbami,” obáva sa poslankyňa bojujúca proti korupcii, ktorá varuje pred profitovaním “našich ľudí”.

Zdroj: sme.sk │ Foto: Facebook/Veronika Remišová, minv.sk, Depositphotos