Bankroty, exekúcie a verejné prosby ľudí sa stali smutnou súčasťou pandémie koronavírusu na Slovensku. Štát však nie je natoľko nápomocný ako našinci očakávali, v dôsledku čoho dochádza k pravidelným protestom. Informácia o zdvihnutí platov poslancov situáciu rozhodne ešte zhorší, ak je to vôbec možné!

Na budúci rok čaká Slovákov rekordné zdražovanie základných potravín cez energie až po pohonné hmoty. Mnohé rodiny si museli počas pandémie koronavírusu poriadne utiahnuť opasky, pričom na budúci rok sa situácia rozhodne nemá zlepšiť. Zmrazené sú 13. dôchodky, valorizácia penzií, a dokonca aj zvýšenie príplatkov za prácu.

Hlbšie do vrecka však nebudú musieť siahnuť poslanci, ktorí momentálne zarábajú viac ako 5-tisíc eur mesačne. Ich základný plat na rok 2021 je síce 3 060 eur, no k mzde patria aj paušálne náhrady. Poslanec z Bratislavského kraja dostáva 2 040 eur a poslanec z iného kraja má náhrady vo výške 2 380 €.

Je pravdou, že aj výplaty poslancov sú naviazané na výšku schodku verejných financií a v budúcom roku sa ich základný plat skutočne zníži. Paušálne náhrady sa však pri viac ako 7 % schodku verejných financií zvýšia. Základný plat poslanca tak síce klesne na 3 009 eur, no náhrady stúpnu na 2 478 eur. Poslanec z Bratislavského kraja si tak prilepší z 5 100 eur na 5 133 eur a poslanec z iného kraja z 5 440 eur na 5 487 eur. K uvedenému platu sa pripočítava aj funkčný príplatok, ak je poslanec vo vedení parlamentu ako predseda, podpredseda či šéf parlamentného výboru.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: pluska.sk  |  Foto: FB/NR SR