Slováci sa potešili novému zákonu, ktorý už podpísala aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. Zastavenie starých exekúcii má však jeden veľký háčik. Aj napriek tomu sa totiž svojich záväzkov nemusíte zbaviť nadobro.

Koncom júna podpísala prezidentka SR nový zákon, ktorý zruší všetky staré exekúcie začaté pred 1. aprílom 2017 v prípade, že sa za tú dobu nezistil majetok, ktorým by sa uhradili aspoň trovy exekúcie. Tejto novinke, ktorá má zefektívniť celý proces, sa potešilo obrovské množstvo Slovákov, keďže je u nás približne 3,7 milióna exekučných spisov. Tie by sa mali týmto spôsobom odstrániť.

Dlžníci sa však zrejme radovali predčasne, keďže až teraz došlo k presnému objasneniu postupu po zrušení exekúcie: „Zákon o ukončení niektorých exekučných konaní nadobúda účinnosť až od 01.01.2020, preto veritelia môžu riešiť opätovné podanie návrhu na vykonanie exekúcie až po nadobudnutí jeho účinnosti, teda po 01.01.2020. Ak veritelia podajú návrh na vykonanie exekúcie v lehote do 30 dní od doručenia oznámenia o ukončení exekúcie, ostanú zachované všetky zabezpečovacie prostriedky, ktoré boli už vykonané v predchádzajúcom konaní. Ide najmä o zriadenie exekučného záložného práva alebo nariadenie zrážok zo mzdy alebo iného príjmu. Ak to nestihnú v tejto lehote, môžu podať návrh aj neskôr, a to v zákonom určenej premlčacej lehote, ale v takom prípade už zabezpečenie majetku neplatí a exekúcia začína od začiatku,“ uviedla Stanislava Kolesárová zo Slovenskej komory exekútorov.

V praxi to teda znamená, že ak vydá veriteľ nový návrh na exekúciu, môžete si siahnuť do vrecka ešte hlbšie. Navyše budete musieť zaplatiť aj poplatok 35 eur za zastavenie predošlej exekúcie a rovnako aj súdny poplatok za ďalšie podanie návrhu. SKE tak odporúča občanom zbaviť sa svojich dlhov a vyplatiť exekúcie. Na riziká ohľadom nového zákona SKE upozorňovala, no napriek tomu novinku vláda odobrila.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: cas.sk │ Foto: Pexels