Súčasné spoločenské dianie v súvislosti s názormi na umelé prerušenie tehotenstva je viac než búrlivé. Vášne roznecujú predovšetkým akcie ako nedávny Pochod za život, ktoré podporujú nielen tradiční kresťania, no najnovšie aj ultrapravicovo orientované politické strany. Proti nim stojí tzv. „pro-choice“ opozícia, ktorá si myslí, že je na každej žene, aby si zvolila, čo sa bude diať s jej telom. Vzniká tak súboj nielen bez konca, no v konečnom dôsledku aj bez víťaza.

Každý má na túto problematiku – rovnako ako vôbec na všetko – svoj názor. Názor a k nemu množstvo argumentov, prečo by mali byť veci v spoločnosti nastavené tak alebo onak. Kým ľudia vyznávajúci postoj „pro-life“, teda „za život“, presadzujú úplný zákaz potratov, ich oponenti ich kritizujú za to, že sa snažia vziať ženám ich voľbu a poukazujú napríklad na prípad Írska. V tejto katolíckej krajine boli totiž potraty skutočne ešte donedávna nelegálne, no dôsledky takéhoto zákona sa ukázali byť hrozivé – prosperujúci čierny trh s „potratovými tabletkami“ či sfušované „domácke“ potraty zanechali miliónom žien jazvy na tele aj duši. Pre niektoré z nich mali podobné zákroky fatálne následky. Všetko preto, že z legálneho hľadiska jednoducho nemali na výber.

Tehotenstvo je prezentované ako nádherná vec, po ktorej túži bez výnimky každá žena. Nie vždy to tak ale musí naozaj byť.

Zničený život matky aj nechceného dieťaťa

Svoje si o tom myslí aj 24-ročná žena, ktorá sa radšej rozhodla zostať v anonymite, no o svojej skúsenosti s potratom napísala na Facebook: „Keby tu nebola táto možnosť [potratu – pozn. redaktora], mala by som dnes 6-ročné dieťa s mužom, ktorý je teraz tretíkrát v base.“ Následne sa v statuse, ktorý zverejnila stránke Denník demotivovanej frajerky, vyznala, že vôbec nič neľutuje. Je totiž presvedčená, že zničený život by mala nielen ona, ale aj nevinné dieťa, ktoré by bola nútená vynosiť.

Rozhodovanie nie je vždy v rukách ženy

„Do pekla nepôjdeš, ak si dáš dieťa zobrať. V pekle budeš žiť, ak si sa ocitla v situácii ako ja alebo milióny iných žien ktoré v nesprávnej chvíli s nesprávnou osobou ostali nechcene tehotné,“ pokračuje neznáma a po zverejnení svojho postoja k politikom, ktorých považuje za „bandu zlodejov“, zakončuje svoje vyjadrenie silnými slovami: „Nikto nebude ženám v roku 2019 hovoriť, čo majú robiť so svojou maternicou.“ V tom sa, bohužiaľ, mýli.

Hrozí nám úplný zákaz potratov?

Hoci žijeme v 21. storočí a navyše na preľudnenej planéte, Slovensko nie je ani zďaleka jediná krajina, kde sa predovšetkým muži snažia ženám prikázať, aby sa stali matkami bez ohľadu na to, či na to majú vek, zázemie, podporu alebo správne fyzické a psychické naladenie. Zákaz potratov riešili tento rok aj Spojené štáty americké, konkrétne štát Alabama. Zákon obmedzujúci ženskú slobodu tam napokon dostal zelenú. Argumentom bolo, že život nenarodeného dieťaťa je pre nich všetkým.

Zaujímavosťou je, že po nadobudnutí platnosti tohto zákona bude lekár, ktorý potrat nelegálne vykoná, trestaný prísnejšie než samotná matka, ktorá ho k tomuto kroku prehovorila. Toto opatrenie má vystríhať všetkých zdravotníkov pred tým, aby sa zúfalým ženám rozhodli pomôcť. Štát pritom nehľadí na to, či otehotneli v dôsledku vlastnej nezodpovednosti alebo počas znásilnenia. Vyvstáva pritom otázka: Budú tento nebezpečný alabamský precedens nasledovať aj iné štáty sveta? (Medzi ďalšie krajiny s úplným zákazom potratov dlhodobo patria Irak, Egypt, Senegal, Filipíny, Nikaragua a niekoľko ďalších.)

>>>Celé znenie príspevku nájdete tu<<<

Zdroj: Facebook/DemotivovanaFrajerka | Foto: YouTube/buzzfeedvideo