Slovenka, ktorej rodinný príslušník prišiel o život pri tragickom páde vojenského lietadla pri obci Hejce, vykričala Hrnkovi v roku 2017 drsné slová o smrti dcéry a syna. Vtedy však ešte nikto netušil, čo sa udeje…

19. januára 2006 došlo ku tragickej havárii vojenského lietadla AN-24 pri maďarskej obci Hejce. Pri páde zahynulo 42 príslušníkov Ozbrojených síl vracajúcich sa z misie v Kosove, pričom prežil len nadporučík Martin Farkaš. Vyšetrovanie vtedy vylúčilo technickú poruchu lietadla a zlyhanie sa pripísalo ľudskému faktoru.

Na pamiatku obetiam sa postavil pri obci pamätník a Slovenko si každoročne 19. januára pripomína tragédiu poctou. Aktivista Ivan Katrinec ale prišiel s dôkazmi, ktoré majú vyvracať zlyhanie ľudského faktora a predložil niekoľko argumentov, ktoré naznačujú chybu techniky. Napokon však skončil vo väzení v inej veci a hrozí mu pobyt za mrežami na 25 rokov. Jedným z argumentov bol aj fakt, že lietadlo malo týždeň pred tragédiou núdzovo pristávať počas iného letu a nemalo byť teda pripustené na ďalšie používanie. Podľa informácii TV Markíza prišli obete pozostalých s dôkazmi o prítomnosti bomby, ktorá mohla byť údajnou príčinou pádu.

Aktivisti žiadali obnovenie vyšetrovania pádu a zverejnenie spisu petíciou, no po zasadnutí ústavnoprávneho výboru nepochodili. V hlasovaní v roku 2017 bol proti poslanec Hrnko, kým štyria ďalší súhlasili a traja sa hlasovania zdržali. Po zasadnutí si Antona Hrnka počkala naštvaná Slovenka, ktorá prišla pri tragédii o člena rodiny a poslancovi venovala drsné slová: “Dobrý je zákon pre vás. Lebo váš syn a dcéra tam ešte nezomreli. Ale naši tam zomreli, za vás aj za nás,” vykričala mu na ulici. Vtedy však ešte nikto netušil, že už o rok aj pár mesiacov dôjde k obrovskej tragédii pri páde etiópskeho lietadla, v ktorom sedela celá rodina poslanca. Celé video občianskeho združenia si pozriete nižšie.

Zdroj: YouTube │ Foto: YouTube, Facebook