Onkologické ochorenia sa stali strašiakom dnešnej doby, pričom nálezy v rôznych častiach tela pripravujú o život desaťtisíce pacientov ročne. Katastrofálnu skúsenosť so zdravotníctvom má aj istá Slovenka, ktorá na sociálnej sieti Facebook zverejnila srdcervúce slová.

Životom skúšaná žena sa stala zo dňa na deň onkologickou pacientou, ktorá zo dňa na deň prišla o to jediné, čo kedy žiadala. Možnosť žiť. Jej príbeh zdieľali takmer 5 000 ľudí, pričom zdravý človek si nedokáže ani len predstaviť, čím si musí chorá žena v týchto dňoch prechádzať. Ako totiž sama uviedla, je koniec. Ak je to čo i len trochu možné, prosíme, nepodceňujte prevenciu!

“Pozdravujem. Som pacientkou Onkologickej kliniky. Pred viac ako dvoma rokmi som sem prišla s hrčkou v prsníku. Namiesto okamžitej operácie mi nariadili niekoľkomesačnú chemoterapiu. Cieľ – zmenšiť nádor. Nepodarilo sa. Po biopsii sa, naopak, nádor dvojnásobne zväčšil. Lekári si to fotili, ale operáciu stále odkladali. Prešlo niekoľko mesiacov a konečne aj jeho chirurgické odstránenie, a to s celým prsníkom a aj s lymfatickou uzlinou pod pazuchou. Na CT sa však objavil jeden tzv. nodulček na pľúcach. Nasledovala opäť chcemoterapia. Zase som skončila bez vlasov, atď. Po jej skončení na kontrolnom CT mi však zistili, že už mám pľúca plné metastáz.

Zvolená chemoterapia na môj druh nádoru nereagovala. Vravia negoogluj, nestanovuj si diagnózu sama. Dôveruj lekárom. Potom všetkom som však už nevydržala. Sama som za 5 minút zistila, že zvolená chemoterapia nemohla byť úspešná. Z biopsie jasne vyplynulo, že mi mala byť okamžite nasadená drahšia, tzv. biologická liečba. Tú však nasadili až po takmer dvoch rokoch, čo som prišla na onkológiu. Po jej dvoch dávkach v kombinácii s chemoterapiou sa mi však objavili nepríjemné veďlajšie účinky. Doslova sa mi bolestivo olúpala koža na rukách i na nohách. Nedokázala som na chodidlách ani stáť. Poprosila som známeho, aby zašiel za mojou lekárkou a ten sa s ňou dohodol, že preruším jej užívanie, pokiaľ sa mi nezahoja ruky a nohy.

Keď som konečne sama zvládla cestu, tak mi lekárka oznámila, že už na bilogockú liečbu nemám nárok, lebo som ju svojvoľne prerušila. Nepresvedčili ju moje tvrdenia. Povedala jednoducho koniec, vieme vám poskytnúť už len paleatívnu starostlivosť. Čiže koniec. Zubatá mi už klope na dvere, a preto vám chcem len odkázať, aby ste sa na Slovensku nespoliehali na lekárov. Ich názory konfrontujte, sami aktívne lekárom zvolenú liečbu konzultujte s viacerými lekármi. Zapojte sa do diskusných fór s pacientami, ak na to máte, choďte zvolenú liečbu odkonzultovať napr. do Rakúska. Jednoducho choďte do krajiny, kde lekár má na pacienta čas, kde sa necítite ako nepotrebná vec, na ktorej treba už len šetriť,” uviedla zronená žena na sociálnej sieti.

Zdroj: Facebook/Nekŕmte nás odpadom