Slovensko neustále pokračuje v očkovaní, pričom najnovšie sa už otvorila čakáreň pre ľudí nad 40 rokov. V súvislosti s vakcináciou sa však začali šíriť rady, ktoré môžu spôsobiť viac škody ako úžitku. Z tohto dôvodu sa Slovenská lekárska komora rozhodla varovať občanov.

Na Slovensku je momentálne prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 zaočkovaných viac ako 900-tisíc ľudí a druhú dávku má za sebou takmer 320-tisíc našincov. Širokou verejnosťou sa začína čoraz viac šíriť informácia, že po očkovaní by mal človek užívať vysoké dávky Acylpyrinu, ktorý zníži riziko vzniku krvných zrazenín.

Slovenská lekárnická komora (SLeK) sa preto rozhodla zverejniť varovanie pred preventívnym užívaním uvedeného lieku. „Tvrdenie, aby pacienti užívali liek vydávaný bez lekárskeho predpisu s obsahom 500 miligramov (mg) kyseliny acetylsaliclovej, jednak nie je v súlade s oficiálnym stanoviskom Európskej liekovej agentúry a súčasne nie je v súlade so žiadnym iným spôsobom publikovaným vedeckým odporúčaním,“ uvádza sa v oficiálnom stanovisku SLeK.

Farmaceuti odporúčajú zaočkovaným ľuďom, aby užili Acylpyrin iba v opodstatnenom prípade, ako je zvýšená teplota, bolesť i zápal. Uvedené liečivo však nie je vhodné pre všetkých. ,,Liek je rizikový u pacientov pri akútnej vredovej chorobe žalúdka alebo dvanástnika, pri bronchiálnej astme a pri krvácavých stavoch,“ varuje komora.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: lekom.sk  |  Foto: FB/MZ SR, Pixabay