Slovenská opatrovateľka Mária Francanová (47) sa rozhodla prehovoriť v mene všetkých opatrovateliek a odhalila, ako v skutočnosti fungujú praktiky v pracovných agentúrach. Vyhrážanie sa a čudné zmluvy majú byť bežnou súčasťou. 

Mária pochádza z Lipian a už nejakú dobu pracuje ako opatrovateľka v Rakúsku. Po otrasných skúsenostiach sa rozhodla prehovoriť, ako to vlastne so zahraničnými pracovnými agentúrami funguje. Ich praktiky sú pritom často zvláštne a cudzie im nie je ani vyhrážanie.

Pani Mária sa posťažovala najmä na prepravu, ktorá robí mnohokrát najväčšie problémy. Unavení vodiči a rýchla jazda už spôsobili viaceré komplikácie a okrem prípadu usmrtenia došlo nedávno k ďalšej nehode mikrobusu. Podľa opatrovateľky ale ženy musia podpisovať v zmluvách prepravu vodičmi, za ktorú im účtujú 100 eur.

Pani Mária sa rozhodla, že o praktikách agentúr už nebude mlčať…

Poplatok za dopravu si agentúry od opatrovateliek doslova vynucujú, keďže za ňu musia platiť aj v prípade, že by sa do Rakúska dopravili individuálne a služby agentúry by tak nevyužili: „Ešte vlani v lete som im pred odchodom z turnusu v Rakúsku, trvajúceho 14 dní, oznámila, že nepôjdem ich dopravou. Odpovedali, že platiť musím aj tak. Najskôr som nechcela, ale napokon som s tým súhlasila a zaplatila 100 eur, aj keď ma odviezli len pár kilometrov,“ sťažuje sa pre Nový Čas.

To však nie je všetko a Márii sa dokonca stalo, že raz sama nahradila unaveného šoféra: „Inokedy nás zase viezol unavený šofér. Videla som, že je na tom naozaj fyzicky zle, preto som sa ponúkla, že odšoférujem časť cesty. Tak sa zo mňa stala aj vodička,” spomína sa nebezpečné chvíle. Keď sa ale sťažovala na internete, kde na poslednú agentúru napísala kritiku, skončilo to vyhadzovom a políciou: „Rozviazali so mnou zmluvu. Vyhrážali sa, že do Rakúska sa už nikdy nedostanem a podali na mňa trestné oznámenie,” dodáva na záver výpovede opatrovateľka, ktorá sa rozhodla, že viac nebude mlčať. Podobných skúseností by sa od iných žien našlo iste ešte mnoho…

Slovenské opatrovateľky to v Rakúsku nemajú ľahké…

Zdroj: cas.sk │ Foto: Facebook, Pixabay