Slovenské opatrovateľky dostávajú za svoju obetavú prácu tak málo peňazí, že sa vyše tristotisíc z nich rozhodlo robiť toto povolanie radšej v zahraničí. Vláda sa rozhodla na alarmujúci stav v tomto sociálnom odvetví konečne zareagovať a urobila zásadný krok.

Problém s nedostatkom opatrovateliek na Slovensku, ako aj s ich nízkymi platmi sa pretriasa už dlhú dobu. Až teraz sa ale konečne vláda rozhodla urobiť rázny krok, ktorý by slovenským opatrovateľkám pomohol. Robert Fico predstavil pred pár hodinami na tlačovej besede novinku, v ktorú už zrejme nikto nedúfal.

Vláda totiž zvýšila príspevok na opatrovanie osoby so ŤZP na úroveň čistej minimálnej mzdy, takže opatrovateľky dostanú 430,35 eura, čo je navýšenie o takmer 61 eur. Opatrovatelia, ktorí poberajú dôchodkovú dávku, si tak prilepšia o 30 eur: “Starostlivosť o ŤZP je mimoriadne náročná, je podstatne efektívnejšie starať sa o týchto ľudí v domácnostiach, ako ich mať v kamenných domoch,” uviedol predseda strany Smer – SD.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Od 1. júla sa tiež zvyšuje hodinová sadzba pri osobnej asistencii, ktorá sa navýši z pôvodných 3,82 eura na 4,18 eura na hodinu, čo podľa Fica predstavuje priemerné mesačné zvýšenie o 50 eur. Od 1. januára 2020 chce vláda do tohto sektoru vraziť ešte viac peňazí a dotovať rovnako verejné aj neverejné zariadenia, pičom použije finančné prostriedky na mzdy zamestnancov v sociálnych zariadeniach.

ZdrojFoto: Facebook/SMER – SD, Pixabay