Národné centrum zdravotníckych informácií odhalilo chybu, ku ktorej došlo pri evidencii nakazených ľudí koronavírusom. V skutočnosti je v našej krajine o stovky prípadov menej, ako sa uvádzalo.

Národné centrum zdravotníckych informácií odhalilo chybu, ku ktorej malo dôjsť počas testovania Slovákov na prítomnosť koronavírusu pomocou antigénových testov. Nedávno pritom došlo aj k testovaniu žiakov, ktorého sa zúčastnila i Pavlína Matovičová. Z doposiaľ vykonaných 727-tisíc vyšetrení malo byť pozitívnych 24-tisíc Slovákov. Analýzou sa však prišlo na to, že niektoré nemocnice nahlásili testy duplicitne, a tak sa zvýšil počet vyšetrených až o takmer 60-tisíc.

Rovnako sa tak podľa denníka Sme mylne uvádzalo aj o 851 pozitívnych prípadov viac, ako tomu bolo v skutočnosti, tvrdí hovorkyňa NCZI Veronika Beňadiková. Nemenované nemocnice mali pritom zrejme mylne nahlásiť chybné a duplicitné údaje. Šéf NCZI Peter Bielik pripisuje tieto chyby tlaku, pod akým museli nemocnice v tomto období pracovať.

Podľa informácií Sme má byť jednou z takýchto nemocníc aj Univerzitná nemocnica Bratislava, čo je najväčšie zariadenie na Slovensku, tá však takéto informácie poprela so slovami, že určite nevykazovala duplicitné antigénové testovanie. Centrum bude nemocnice v budúcnosti informovať, ako údaje o testoch vykazovať, aby k podobným chybám nedochádzalo.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: sme.sk │ Foto: Facebook/Prezídium Hasičského a záchranného zboru, Unsplash