Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) zverejnil varovanie európskej komisie, ktorá nariadila výrazne obmedziť užívanie týchto 34 liekov. Podľa zistení spôsobujú závažné vedľajšie účinky. 

Slovenský Štátny ústav pre kontrolu liečiv zverejnil varovanie, ktoré vydala európska komisia. Nariadili obmedzenie používania chinolónových a fluorochinolónových antibiotík vo všetkých členských štátoch EÚ. Po preskúmaní totiž zistili, že antibiotiká spôsobujú nebezpečné vedľajšie účinky.

Medzi takéto nežiadúce účinky patria zápal alebo roztrhnutie šľachy, bolesti a opuchy kĺbov, ťažkosti s chodením, tŕpnutie končatín, pálivá bolesť, únava, depresia, problémy s pamäťou, spánkom, zrakom, sluchom či zmena chuti a čuchu. Uvedené účinky sú uvedené v informáciách pre užívateľa. Na Slovensku sa používa 34 liekov s obsahom ofloxacínu, pefloxacínu, norfloxacínu, levfloxacínu, moxifloxacínu či ciprofloxacínu.

Liečívá sa po novom nemajú používať na liečbu infekcií, ktoré je možné vyliečiť aj bez použitia antibiotík alebo nie sú závažné, na liečbu nebakteriálnych infekcií, na prevenciu cestovateľskej hnačky, v kombinácii s kortikosteroidmi či opakujúce sa infekcie dolných močových ciest. Rovnako sa nemajú využívať ani na mierne bakteriálne ochorenia, ako aj u pacientov, ktorí mali v minulosti pri užívaní týchto antibiotík závažné nežiadúce účinky.

Nežiadúce účinky sa môžu prejaviť do dvoch dní od zahájenia liečby, ale aj niekoľko mesiacov po jej ukončení. Ak po užítí týchto antibiotík pociťujete niektorý z vedľajších účinkov, urýchlene navštívte svojho lekára.

Zdroj: sukl.sk │ Foto: sukl.sk, Pixabay