Celá naša planéta čelí veľkému problému s názvom globálne otepľovanie. Teploty sú každým rokom vyššie a vyššie. Podľa odborníkov je pre Slovensko v najbližších dňoch najväčším problémom sucho, ktoré je schopné napáchať najväčšie škody.

Odborníci zo Slovenského hydrometeorologického ústavu na sociálnej sieti varovali občanov pred spomínaným suchom. Podali vysvetlenie, prečo horúce dni automaticky nezaručujú “búrky z tepla”.

SHMU sa vyjadril na svojej sociálnej sieti že: “Prehánky a búrky potrebujú na vznik vlhký vzduch v spodných vrstvách a výrazný pokles teploty v stredných vrstvách troposféry. Ďalej je pre proces vzniku zrážok nutná iniciácia, teda impulz. Tento impulz v podobe napríklad atmosférického frontu spustí konvekciu. V niektorých prípadoch, hlavne v denných hodinách môžu ako impulz poslúžiť aj hory”.

Sucho sužuje najmä západ Slovenska. Vzniká riziko lesných požiarov hlavne v okolí Bratislavy a Záhoria. Index požiarneho nebezpečenstva v lesoch v sobotu dosiahne stupeň veľmi vysokého ohrozenia.

Podrobnejšie vyjadrenie SHMU a ostatné mapy oblastí zobrazíte po kliknutí na obrázok.

Zdroj: Facebook/shmu | Foto: Facebook/shmu