Slováci sa môžu začať tešiť, vajíčková kríza je podľa predajcov zažehnaná. Pulty v obchodoch sú po niekoľkých týždňoch konečne naplnené a ľudia si tak môžu vybrať z viacerých druhov. Hydinári dokonca sľubujú, že ich cena by mala ísť čoskoro dole, no kupovať by sme aj tak vraj mali najmä tie slovenské a nie zahraničné. 

 

Únia hydinárov potvrdila, že obchodné reťazce pred Vianocami disponujú dostatočným množstvom vajec, no stále by sme mali byť opatrní pri výbere ich pôvodu. Zdražovania vajíčok pred Vianocami by sme sa vraj báť nemali, ceny by mali pomaly začať klesať. Aj v najbližších dňoch si ale za 10 kusov vajec zaplatíme najmenej 2 eurá, niekde dokonca aj tri.

Odborníci tvrdia, že nedostatok vajec spôsobila fipronilová kauza, no na druhej strane sa neboja povedať, že Slovensko je v produkcii sebestačné. Ľudom však tieto tvrdenia nedávajú zmysel a je normálne, že cena vajíčok sa rieši aj v spoločnosti. Ak je naša krajina sebestačná, prečo si za vajíčka platíme viac ako v zahraničí? Asi aj vy sa nad touto otázkou zamýšľate a nechápete, prečo niektorí tvrdia, že na Slovensku máme vajíčkovú krízu, keď si vieme väčšinu z nich sami vyprodukovať.

Hydinári ale tiež varujú, aby sa ľudia nedali zlákať lacnejšími vajciami z dovozu, ktoré sú menej kvalitné ako tie naše. Obchodníci totiž pred Vianocami zapĺňajú pulty nielen slovenskými vajcami, ale aj tými z iných krajín. Spotrebitelia by si preto mali najprv overiť krajinu, odkiaľ vajcia pochádzajú a až potom rozhodovať, ktoré si kúpia. Slováci by si tiež mali dať pozor na to, že slovenský dodávateľ neznamená, že vajcia boli na Slovensku aj vyrobené. Ak si chcete byť pri nákupe istý krajinou pôvodu, zistíte to z kódu, ktorý je priamo na škrupine.

Zdroj: tvnoviny.sk | Foto: freepik/pixabay