Je tomu len zopár dní, čo celé Slovensko dojal zúfalý boj matky o život syna, ktorý len pár dní po narodení čelil závažným zdravotným komplikáciám. Napriek statočnosti však chlapček iba pred pár hodinami, žiaľ, zomrel.

26. novembra informovala facebooková stránka Nekŕmte nás odpadom o prípade maličkého Miria, ktorý v nemocnici bojuje o holý život. Ako uviedla jeho mamička, chlapček sa narodil predčasne v 27. týždni, avšak ako zdravé dieťatko. Zo stresu však mladá žena nemala mlieko, a tak začali lekári dieťatko kŕmiť náhradným- umelým mliekom.

„Na 11. deň mi ráno 7:30 volali z nemocnice: „Váš syn je vo veľmi vážnom a kritickom stave.“ Ešte v ten deň bol prevezený sanitkou (cca. 100 km) do nemocničného zariadenia špecializujúceho sa na detských pacientov. Od tohto momentu sa cítim ako v nekonečnom – zlom sne, z ktorého sa nedá prebudiť,“ napísala v tom čase zúfalá matka, ktorej údajne lekári odmietali dať kompletné informácie o zdravovtnom stave jej syna.

Namiesto zrozumiteľného vysvetlenia výsledkov operácií resp. o ďalšom pooperačnom postupe, ma službukonajúca lekárka medzi jednotlivými operáciami zásobovala informáciami typu: „Váš syn je ako časovaná bomba, chcete, aby absolvoval 30 operácií?“, „Črievko je nalepené na pečeň…. takéto veci však štandardne nehovoríme rodičom,“ objasňuje.

Starostlivá matka tak začala okamžite obvolávať kliniky v zahraničí, kde jej podali relevantné informácie, pričom slovenskí lekári mali reagovať priam šokujúco. „Veľakrát som si vypočula od nich, že má črievka ako zmoknutý toaletný papier, dávajú mu 2-3 dni života, nikdy neopustí steny tejto nemocnice, resp. že ideme do finále. Ďalšia informácia bola, že som porodila už choré dieťa, keďže bolo predčasne narodené a je lepšie mať menej peňazí a zdravé dieťa ako viac peňazí a choré dieťa. Jeden z vyššie postavených lekárov mi tiež povedaľ, že, bohužiaľ, niektoré naše deti nájdeme v cintorínoch.“

Trpká skúsenosť ženy, ktorá doslova bojovala o život dieťatka, trvala 10 mesiacov. „Mnohokrát som synčekovi doslova zachránila život, keď som si ako prvá všimla napr. už „len“ prasknutý plastový komponent, ktorým sa privádzal kyslík a on ho nedostával toľko ako potreboval,“ dodala. Správa o šokujúcom prípade bábätka zasiahla doslova celú krajinu a stovky Slovákov sa snažili svojimi odporúčaniami pomôcť zdrvenej matke. Pomoc však, žiaľ, prišla príliš neskoro.

Chlapček svoj boj prehral

„Dnes od rána mi hovoria, že Mirio zomiera, maximálne deň dva vydrží, že je koniec a mám si to pripustiť. Prestali mu podávať lieky, ktoré doteraz užíval. U Miria nastal rozvrat vnútorného prostredia a zlyhávaju mu obličky – dialýza vraj nie je možná v jeho stave. Napriek týmto prognózam ma nevpustia za synom, vraj sa mám telefonicky informovať ráno. Podľa nich môj syn zomiera a ja nemôžem byť pri ňom, držať ho za ruku a rozlúčiť sa? Neexistuje na toto nejaký zákon, ktorý dovoľuje byť mame pri dieťatku, keď zomiera a lekári mu dávaju deň života?“ pýtala sa zdrvená matka len o tri dni neskôr. Ako následne uviedla, malý Mirio naposledy vydýchol v posledný novembrový deň.

Nemocnica sa bráni!

Po zverejnení informácii o Miriovi sa k celej situácii vyjadrila aj nemocnica, ktorá považuje slová matky za nepravdivé. „Žiaľ, na internete sa šíria nepravdivé informácie o tom, že sa nehumánne správame k mamine, ktorá má choré bábätko a nechceme ju pustiť k jej ťažko chorému dieťatku. Nie je to pravda, práve naopak, s maminou sme v stálom kontakt a už dlhé týždne sa jej, ako aj jej dieťatku snažíme pomôcť. Takého nepravdivé informácie nepomáhajú ani našim kolegom a ani rodine, ktorá sa nachádza v ťažkej životnej situácií. Šíreniu nepravdivých správ žiaľ zabrániť nevieme, preto Vám ďakujeme za podporu a pochopenie.“

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Nekŕmte nás odpadom, Národný ústav detských chorôb