Počas pretrvávajúcej pandémie koronavírusu sa mnohí Slováci spoliehali na liek Ivermektín, ktorý má silné antivírusové a protizápalové vlastnosti. Vláda však nákup tohto liečiva nepovažuje za prioritu a odborníci dokonca prišli s inou lekárskou metódou v boji s ochorením COVID-19.

Zdá sa, že zázračný liek Ivermektín bude nahradený iným účinnejším medikamentom. Bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí vo svojich posledných aktivitách v rezorte uskutočnil nákup 15-tisíc balení Bamlanivimabu. Malo ísť o novú možnosť liečby ochorenia COVID-19. Je viac ako zrejmé, že zamestnanci pokračujú v jeho pláne získať ďalšiu zbraň v boji s koronavírusom, keďže monoklonálne protilátky vytvárajú v tele pasívnu imunitu.

Ľudský organizmus by tak mal mať dostatočné množstvo protilátok pred nákazou. ,,Výhoda monoklonálnych protilátok je tá, že vedia pomôcť rýchlejšie, nakoľko pri vakcíne potrebuje dlhšiu dobu, aby telo dokázalo s tou nákazou bojovať,“ vysvetlila na tlačovej konferencií štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Jana Ježíková. Slovensko momentálne zabezpečuje lieky s názvom Bamlanivimab a Regeneron, ktoré sa budú podávať ako infúzie.

Uvedené liečivá majú účinné predovšetkým u osôb, ktoré spadajú do najviac ohrozenej skupiny v boji s ochorením COVID-19. „Medicínske odporúčania sú také, že by to mali byť ľudia s BMI vyšším ako 40, ľudia po transplantácii orgánu alebo kostnej drene či onkologickí pacienti,“ dodala tajomníčka rezortu zdravotníctva, pričom touto formou sa liečil aj bývalý prezident USA Donald Trump.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Ministerstvo zdravotníctva SR  |  Foto: FB/South African Police Service, YT/AmCham Slovakia, MZ SR