Róbert Fico oznámil verejnosti obavy z toho, že v roku 2024 možno bude Slovensko naposledy v pluse, čo sa týka významného zdroja príjmov. Čo je podľa neho hrozbou?

Ako je známe, Slovensko získava každoročne od Európskej únie viac peňazí ako do nej samo pošle. Neraz však časť eurofondov nedokáže využiť, keďže či už z verejného alebo súkromného sektora neraz prichádza málo nápadov a podnetov, ktoré je možné z eurofondov financovať. V roku 2024 však také niečo môže byť naposledy.

„Je pre nás obrovská výzva, aby fondy boli vyčerpané do posledného centu. Sú to nenahraditeľné peniaze. Možno naposledy. Do Európskej únie môže nastúpiť nová generácia krajín, ako je Ukrajina,” povedal Fico. Slovensko môže v programovacom období v rokoch 2021 až 2027 čerpať z európskych fondov takmer 13 miliárd eur. Táto suma zodpovedá viac ako polovici vlaňajších príjmov slovenského štátneho rozpočtu.

„V roku 2024 musí nastať mobilizácia zdrojov. V opačnom prípade budeme mať obrovský problém vrátiť sa na cestu približovania sa priemernej životnej úrovni Európskej únie,” dodal s obavami Róbert Fico.

Kvíz o eure: Poradíte si s nasledovnými desiatimi otázkami?

Zdroj: Topky | Foto: IG/Robert.fico