Slovenská kultúrna obec je opäť v smútku po tom, čo sa dozvedela smutnú správu. Na večený odpočinok odišla známa a uznávaná divadelná osobnosť, ktorá sa dožila 73 rokov. Za svoje množstvo diel získala len minulý rok od prezidentky Zuzany Čaputovej významné ocenenie.

Vo veku 73 rokov poslednýkrát vydýchol Ján Zavarský. Ako informuje o smutnej správe na sociálnej sieti jeho dcéra, známy scénograf, výtvarník i architekt podľahol po dlhom boji ťažkej chorobe. “Do poslednej chvíle bol mojou obrovskou oporou a učiteľom, oslňoval veľkorysosťou, dôvtipom a múdrosťou. Veľa sme si povedali a veľa by sme ešte mohli,” smúti.

Ján Zavarský zomrel 29. mája, pričom len minulý rok si vyslúžil za celoživotné pôsobenie u prezidentky SR Zuzany Čaputovej ocenenie Pribinov kríž III. triedy. Scénograf pôsobil ešte ako študent VŠMU v Krajovom divadle (neskôr premenovanom na Divadlo Andreja Bagara) v Nitre a v Štátnom bábkovom divadle v Bratislave. Od roku 1979 zmenil pôsobisko na Divadlo pre deti a mládež v Trnave, kde až do roku 2018 vykonával aj umeleckého šéfa.

Počas svojej kariéry vytvoril viac ako 300 scénografií pre inscenácie v opere, činohre, a taktiež v bábkovom divadle. Svoje umenie však prezentoval i v Čechách, Maďarsku, Poľsku, či dokonca Švajčiarsku. Okrem toho zanechal časť talentu aj v grafickom dizajne alebo architektúre, pričom jeho viackrát ocenená tvorba bola prezentovaná na množstve výstav.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Barbora Z., Divadlo Jána Palárika v Trnave │ Foto: FB/Zuzana Čaputová, Divadlo Jána Palárika v Trnave