Médiami sa začala šíriť správa o dohode medzi Slovenskom a Nemeckom, ktorá sa týka obrnených vozidiel. Do celej záležitosti zasiahol minister obrany Jaroslav Naď, ktorý upozornil, že tieto informácie sa nezakladajú na pravde. Je to naozaj tak?

Nemecký magazín Business Insider zverejnil správu o dohode medzi Slovenskom a Nemeckom. Podľa článku Slovensko pošle 30 starých tankov T-72 na Ukrajinu a kompenzáciou nám bude 15 moderných tankov typu Leopard 2 z Berlína. ,,Uvedená informácia sa nezakladá na pravde,“ napísal minister obrany na sociálnej sieti.

Jaroslav Naď k tejto téme zvolal tlačovú besedu, na ktorej skutočne potvrdil dohodu s Nemeckom. Pôvodnú správu o odovzdaní tankov však vyvrátil. „Dohoda zabezpečí, že Slovenská republika bude môcť odovzdať 30 kusov bojových vozidiel pechoty BVP-1, ktoré nie sú priamo v štruktúre ozbrojených síl, ale v zálohách a boli určené pre mobilizačné potreby. Namiesto toho získame z Nemecka 15 kusov tankov Leopard 2, ktoré budú upravené nemeckým priemyslom,“ povedal člen strany OĽaNO.

Inak povedané, Slovensko poskytne bojové vozidlá z mobilizačných zásob, ktoré sa aktívne nepoužívajú, okupovanej Ukrajine. Vďaka tomuto kroku na oplátku dostaneme z Nemecka 15 tankov špičkovej kvality. Podľa slov ministra tak obe krajiny dokážu značne pomôcť Ukrajine.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: FB/MO SR  |  Foto: FB/Jaro Naď-minister obrany SR, OĽaNO