Ruská vakcína Sputnik V vyvoláva na Slovensku veľké množstvo otázok, keďže stále nie je registrovaná Európskou liekovou agentúrou. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sa začala uvedená očkovacia látka testovať na našom území. Poznáme prvé výsledky!

V Šarišských Michaľanoch sa v posledných týždňoch testovala ruská vakcína Sputnik V na piatich myšiach a dvoch morčatách. Analýza ich zdravotného stavu po očkovaní mala zistiť potenciálne nežiadúce prímesi z výroby. ,,Skúška trvala sedem dní. Celé pozorovacie obdobie sa neprejavili žiadne prejavy toxicity, nestratili na hmotnosti a žiadne zviera ani neuhynulo, čiže skúška dopadla s vyhovujúcim výsledkom,“ vyhlásil Miroslav Ryzner z referátu biologických skúšok na zvieratách spoločnosti Imuna Pharm.

V testovaní následne pokračuje Biomedicínsky centrum Slovenskej akadémie vied, v ktorom bude prebiehať 14-dňová imunizácia. Následne sa testovacím zvieratám odoberie krv, z ktorej sa získa sérum na ďalšiu analýzu. Výskumníkov taktiež čaká audit, ktorého budú účasťou aj zástupcovia výrobcu z Ruska.

Kontrola sa má uskutočniť aj v skladoch, kde sa momentálne nachádza 200-tisíc kusov vakcíny, čo by malo vystačiť pre 100-tisíc ľudí. Distribúcia však nebude možná, kým ju nepovolí ministerstvo zdravotníctva.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: tvnoviny.sk  |  Foto: Pixabay